В училище вече ще има и часове за посещение на музеи, галерии и театри
Общо 17 са националните програми за развитие на образованието, които Министерството на образованието и науката предлага за 2019 година. Общата сума, която предвижда за тях, е 76 милиона лева. Програмите ще бъдат публикувани за обществено обсъждане.
280 педагози ще бъдат обучени новата Националната програма „Мотивирани учители“. 80 от тях ще бъдат подготвени за училища в по-трудна среда, а 100 ще получат възможността да получат допълнителна квалификация. По програмата 100 специалисти ще имат възможност да придобият квалификация „учител“. Това стана ясно по време на представянето на 17-е национални програми от зам.-министъра на образованието и науката Таня Михайлова, съобщава „Монитор“.
„Недостигът на кадри по физика и астрономия, математика, информационните технологии, информатика ще се допълва с обучението на специалисти от тези области. Те ще могат да придобият допълнителна квалификация „учител“ по изброените предмети и да влязат в класните стаи. По националната програма се предвижда педагозите, които в момента преподават, да могат да придобият и допълнителна квалификация по физика и астрономия, математика, информационните технологии, информатика, както по чужд език, където от години има затруднения за намирането кадрите, както и учители по религия. Това е възможност за педагозите, които имат нужда от втора специалност“, е информирала заместник-министърът. Програмата "Мотивирани учители" се финансира с 1.7 милиона лева.
Сред новите програми са „ИТ фирми в училища и учители в ИТ фирми“ с бюджет от 1 милион лева, чрез която ще се съчетава теоретичната подготовка с практическата насоченост, като учителите ще могат да посещават ИТ фирми, за да актуализират знанията си.
Друга нова програма е „Заедно в грижата за ученика“ също с бюджет от 1 милион лева и тя е за осигуряване на качество в образователния процес при преминаване от детската градина в първи клас в училище, както и между четвърти и пети клас.
По програмата „Ученически олимпиади и състезания“ бюджетът е завишен на 3.2 милиона лева и се предвижда в подготовката на учениците за състезания да участват и преподаватели от университетите и учени от БАН.
По програма „Осигуряване на съвременна образователна среда“ модулът за ученическите шкафчета отпада, но за сметка на това учениците ще имат часове не само в музеите, но и в галериите и театрите, ще могат да посещават постановки на различни сценични изкуства. Бюджетът на тази програма е 7.8 милиона лева. Новото е, че ще има и издаване на учебни помагала за професионалното образование.
Най-голям е бюджетът по програма „ИКТ в предучилищното и училищното образование“, където са предвидени 11 милиона лева. С тях ще продължи осигуряването на свободен достъп до интернет в училищата, както и те ще бъдат оборудвани със софтуер и електронни ресурси.
Сред националните програми са "Иновации в действие", "Без свободен час", "Роден език и култура зад граница" и други.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!