Защитено пространство "Детство без насилие" ще бъде открито в Центъра за превенция на насилието, намиращ се в Младежки дом - Казанлък, на 2 октомври 2024 г. от 11.00 ч. Събитието е посветено на 2 октомври – Международен ден на ненасилието. Защитеното пространство се открива с финансовата подкрепа на фондация Bcause. То ще се използва за работа с деца, които са преживели насилие, свидетели на различни форми на агресия в семейството или в училище. Специализиран екип от психолог и социален работник, юрист и педагог ще продължат да оказват безплатна социална, психологическа и терапевтична подкрепа, насочени към преодоляване последствията от преживяното насилие. Екипът ще бъде на разположение за реакция по всички видове насилие. Като част от работата по превенция, Защитеното пространство ще работи с различни общности и институции. Подкрепа се оказва и на пострадали от насилие родители, както и на цялото семейство, на всички обществени групи, независимо от етническа принадлежност, социален статус и религия.
Насилието над деца е един от най-сериозните проблеми на света днес. Безспорно право на всяко дете е да расте в спокойна и здравословна среда. До 30 юни 2024 г. идентифицираните жертви на домашно насилие са 597 лица, като от тях 435 са деца. Растат случаите на агресия в училище. Според данни на УНИЦЕФ, едно от всеки 6 (16.5%) деца и млади хора съобщава, че е било подложено на физическо насилие в училище. Над една трета (35%) от децата и младежите съобщават, че са били подложени на унижение или обиди в училище. 90,2% от съобщените случаи на преживяно емоционално насилие са извършени от други ученици. Едно от всеки 7 деца казва, че е било подложено на насилие онлайн, особено чрез уебсайтове на социални медии.
„Учениците са равностойни участници в процеса на промяна - насилието в училище r домашното насилие засягат пряко самите деца и те най-добре знаят какви решения могат да се предприемат. Ние ще ги подкрепяме, ще бъдем до всички тях, ще им помогнем да излязат от зоната на страха и преживяното, защото всяко дете има право на щастливо детство – споделя Стела Кехайова, председател на сдружение “Жените на Казанлък“. – Но също е от ключово значение родителите да партнират в училищния живот на детето, както и домашното възпитание в спокойна среда. Всички ние, цялото общество имаме нужда от ненасилие, ненасилие като стратегия, отхвърляща насилието като форма за решаване на конфликти, ненасилие, основано на разбирателство, подкрепа, обич и доброта“.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!