Патриарх, митрополити и и професори с тридневна почит за Панкратий

С поредица събития Старозагорската Света Митрополия ще почете покойният митрополит Панкратий и ще отбележи 50-годишнина от интронизацията му. / въвеждането на престола/ .

Честванията ще са тридневни и започват на 29 септември и ще продължат до 1-ви октомври.

По време на вечернята в катедралния храм „Св. Димитър“ в гр. Стара Загора на 29-ти септември ще се отслужи и Заупокойна молитва на гроба на приснопаметния Старозагорски митрополит Панкратий.

Ден по-късно, на 30-ти септември Митрополията организира и Научна конференция под надслов: "Старозагорският митрополит Панкратий като образец на всеотдаен архиерей, духовен наставник и общественик“.

Специално за форума в Стара Загора ще пристигне и Негово Светейшество Българския патриарх Неофит, който ще открие висшия духовен форум.
С доклади и спомени за митрополит Панкратий в конференцията ще участват и Сливенският митрополит Йоаникий и Великотърновският Григорий.

Доклади по време на конференцията ще изнесат и двама професори- Благовест Сендов и Цанко Яблански.
Организаторите на форума са приготвили и специален документален филм за живота и делото на Старозагорският митрополит Панкратий. Ще бъде отслужена и възкресно- празнична вечерня в храм "Света Богородица" в Стара Загора и концерт в Операта на града, посветен специално на 50-та годишнина от интронизацията на владиката Панкратий.

Проявите продължават и на 1-ви октомври, когато от 8 часа започва -празнична утреня в храм „Въведение Богородично“, а час по-късно ще бъде посрещнат и Светейшият Патриарх и Високопреосвещените архиереи и ще бъде отслужена а Божествена св. Литургия.
Всички прояви са достъпни за гражданите, които пожелаят да присъстват.

Научният форум, посветен на покойния Старозагорски митрополит ще се проведе в зала "Славейков" на общинската администрация в Стара Загора .
Събитие от такъв ранг се организира за първи път от Старозагорската митрополия, под ръководството на митрополит Киприян.
Панкратий е висш български духовник, Старозагорски митрополит на Българската православна църква от 1967 до 1992 и от 1995 до 1998 година. Почетен гражданин е на Стара Загора.

Роден е на 14 декември 1926 година в старозагорското село Кашлата, с името Пенчо Николов Дончев.
Основно образование получава във Ветрен през 1940 г., а средно в Пловдивската духовна семинария през 1947 г. След това започва да учи в Богословския факултет на Софийския университет „Свети Климент Охридски“ и в първи курс става послушник в Бачковската обител. По предложение на манастирското братство и с одобрението на Светия синод на Българската правослана църква под председателството на митрополит Паисий Врачански, на 15 февруари 1949 г., Пенчо Дончев е постриган в монашество с името Панкратий.


В 1990 година Митрополит Панкратий е избран като независим кандидат от 155 мъглижки избирателе район в 7-то Велико Народно събрание, но на 12 юли 1991 година отказва да подпише конституцията, изработена от събранието.

В 1992 година митрополит Панкратий Старозагорски е сред инициаторите за разкола в Българската православна църква. На 18 май 1992 година заедно с митрополитите Пимен Неврокопски, Калиник Врачански, Стефан Великотърновски и Софроний Доростоло-Червенски подписва заявление, с което се поддържа решението на Дирекцията за вероизповеданията за нелегитимност на избора на патриарх Максим Български в 1971 година. Митрополитите заявяват, че смятат изборът на Максим за нелегитимен и започват процедура по избора на нов патриарх.
За временен наместник-предсетадел на Светия Синод избират Пимен. Така на 18 май фактически се създава така наречения Алтернативен синод, в който влизат пет от тринадесетте митрополити на църквата. Към разколниците се присъединяват и пет викарни епископи. Съответно на 22 юли 1992 година Светият синод за разколничество и извършване на незаконно ръкополагане, заедно с другите разколнически архиереи, го лишава от сан.
В 1995 година Панкратий се покайва и на 12 декември година е възстановен на старозагорската катедра.
Умира на 16 юли 1998 година в Стара Загора. Погребан е зад олтара на катедралния храм „Свети Димитър“.