КТ "Подкрепа" ще предложи първите пет дни от болничните да са за сметка на работодателите. Това е обявил на брифинг в парламента по- рано днес Йоанис Партениотис, вицепрезидент на КТ "Подкрепа" след провелата се работна среща с парламентарната група на "Воля". Партениотис е обяснил, че предложението ще бъде направено по време на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество.

За това съобщава Епицентър. БГ

Двата синдиката - КТ "Подкрепа" и КНСБ са в стачна готовност във връзка с обявеното, но невнесено предложение първият ден от болничните да остава за сметка на работника от 1 януари 2020 г.

Очаква се извънредно заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество, където проблемът с болничните да бъде обсъден, е допълнил Партениотис.

"На предстоящия НСТС ние ще поискаме размерът на периода, който да бъде покриван от работодателите да бъде увеличен от три на пет дни. Нещо, което като позитивна практика наблюдаваме в по-голямата част от страните на ЕС", каза той.

Партениотис обяснил, че мярката първите три дни от болничния да са за сметка на работодателите е била съпътствана с други отстъпки от страна на тогавашното правителство на Сергей Станишев.

"Тогава именно през 2008 г. беше намалена осигурителната тежест на 6,5 пункта, беше въведен плоският данък, беше въведено увеличение на пенсиите с 10 процента. Част от тези мерки се свързваха с опцията работодателят да поеме първите три дни", коментира той.


Народният представител от Старозагорски регион Кръстина Таскова от партия "Воля" е заявила, че ще продължава да настоява за отпадане на ангажимента на работодателите да плащат първите три дни от болничния и поемането им изцяло от НОИ.

"За нас е изключително важно бизнесът да не бъде натоварван с тези плащания и всъщност скрито да бъдат повишавани данъците му", коментира тя. Таскова отбеляза, че от "Воля" са категорично против - първият ден от болничния да остава за сметка на служителите.

Ася Гонева от КНСБ коментирала в тази връзка, че за сега има само медийна изява на министър-председателя и няма нищо друго, което да указва, че спорната промяна с болничните няма да се случи.

Ивелин Желязков от АИКБ изрази подкрепа за внесените от "Воля" законови текстове, с които отпада ангажимента на работодателите да изплащат първите три дни от болничните. Той заяви, че очаква работещи мерки за контрол на болничните листове, които в последните години се увеличават, в противен случай ще напуснат Националния съвет за тристранно сътрудничество.

В същото време социалният минисътр Бисер Петков е съобщил, че едно от новите предложения на правителството за справяне с проблема с фалшивите болнични, което ще бъде обсъдено от Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС, е работодателите да плащат не повече от 15 дни болнични в годината.

Сред другите предложения, които ще бъдат обсъдени на Тристранката, е и личният лекар да има право да дава по-малко дни болнични. „Личният лекар сега може да издава болничен лист до 14 дни. Обсъжда се предложение да се намали този срок - мисля, че и от лекарските среди се изказа подкрепа до 7 дни“, казва Петков.

Социалният министър е уточнил, че в НСТС ще бъдат обсъдени всички възможни мерки за ограничаване на фалшивите болнични: „Нека да поставим темата на един широк разговор и съм сигурен, че този път тя няма да се остави така в безвремието. А ще се намери решение, което да бъде подкрепено от всички и да бъде приведено в действие“, каза Петков.