„Арсенал“ е обезпечен дългосрочно с договори и пазари. Смело мога да кажа, че не само 2024, но и 2025 година ни е осигурена. Така че: "Спокойно, арсеналци! Спокойно, казанлъчани!“, каза в своето слово в празничния 6 октомври инж. Николай Ибушев, генерален директор на „Арсенал“

"Колко е трудно да се говори пред толкова много арсеналци и казанлъчани, нямате представа за това, но тъй като много години го правя, първо ви казвам „Добре дошли и Честит арсеналски празник!“. С тези думи се обърна към хилядната публика от арсеналци, ветерани, сред които 92-годишният Кольо Шахов, гости и граждани, инж. Николай Ибушев, генерален директор на „Арсенал“. На 6 октомври предприятието отбеляза своя празник– 145 години от създаването на „Арсенал“ и 99 години от установяването му в Казанлък.

„Арсенал“ е създаден през 1878 г. непосредствено след Освобождението, дори преди първото българско правителство, затова то е най-старото българско индустриално предприятие, основоположник на българската промишленост. А само броени месеци ни делят от 2024 година, когато „Арсенал“ ще празнува своя вековен юбилей на територията на Казанлък.

„Днес ние празнуваме не само тези годишнини, празнуваме и неспирния възход на „Арсенал“, особено през последните години, и неговото мощно развитие. Сега сме изключително стабилни – и във финансово, и в производствено, и в търговско отношение. На световните пазари сме на едно от първите места – подчерта г-н Ибушев. - Още в началото на 2023 година бях заявил, че очакваме по-добра година от 2022-ра. По отношение на договори, на пазари, на производствена база, на квалификация на кадрите, в социалната сфера и т.н. Вече можем смело да кажем, че всичко, с което ръководствата на „Арсенал“ и „Арсенал – 2000“ се ангажираха в началото на годината, вече се изпълнява с усилени темпове. На първо място „Арсенал“ е обезпечен дългосрочно с договори и пазари. Смело мога да кажа, че не само 2024, но и 2025 година ни е осигурена. Спокойно, арсеналци! Спокойно, казанлъчани!“

„Арсенал“ е надежден и желан партньор на световно ниво и продукцията на дружеството привлича изключително много клиенти. Дружеството изнася в над 120 държави и е познато на 5 континента. Продължават инвестициите в ново оборудване и нови производствени мощности – само през последните години инвестициите във фирмата надхвърлят 200 млн. лева. От тази година „Арсенал“ придоби още един завод в Стара Загора.

Само за последната една година – от септември 2022 до септември 2023 година, дружеството е изградило 11 важни обекта на своя територия, сред които са Пречиствателна станция, противопожарен водоем и газификация на Завод 4, газификация на газопроводни отклонения в Завод 1 и Завод 5, нови складове, нови технологични линии за химическото производство, приключва изграждането на фотоволтаичната инсталация, оформено е с напълно нова визия парковото пространство през фирмения музей и са реализирани още редица проекти.

Николай Ибушев подчерта работата в дружеството относно квалификацията и преквалификацията на кадрите, сътрудничеството с висшите технически училища и успешното развитие на Техническия колеж в Казанлък. Колежът отвори врати преди 6 години, благодарение усилията лично на инж. Ибушев и на местната власт в Казанлък.

Работните заплати бяха увеличени пет пъти в рамките на една година и надхвърлят 2000 лв., а в заводите 3 и 4 – стигат 2300 лв. Има допълнителни стимули за отдалеченост, за новопостъпили работници, безплатен транспорт за пътуващите от други населени места. В момента работещите в дружеството са повече от 8500 души, като се търсят още 2000 и отделно от това "Арсенал" осигурява работа на още 1000 души от други фирми.

В своето приветствие генералният директор не пропусна нито един аспект от огромната социална политика, която, по думите му, няма аналог в България. Грижа в сферата на здравеопазването, в подобряване условията на труд, в отдиха и почивката, осигурени от дружеството на база „ол инклузив“ във фирмената база в Несебър за над 2000 души, което се равнява на 12 000 човекодни. Той припомни още, че 90 деца тренират напълно безплатно в детско-юношеския Футболен клуб „Арсенал – 2000“, че 220 танцьори също безплатно се обучават във различните формации на Фолклорен ансамбъл „Арсенал“, че дружеството издържа Дома на културата, което възлиза на 400 000 лв., поддържа две библиотеки, музей, фирмен вестник и сайт, грижи се за материалната база в Детска градина „Буратино“. И не на последно място, години наред всеки арсеналец получава торта за рождения си ден.

Вече 19 години „Арсенал“ отличава най-добрите свои работници, специалисти, служители в Алеята на трудовата слава. Генералният директор на „Арсенал“ подчерта и огромната дарителска дейност на дружеството за различни каузи, както и заслугата на общинските съветници – арсеналци, от Коалиция „Алтернативата на гражданите“, които в мандат 2019-2023 са били третата по големина група и с работата си са допринесли за развитие на Казанлък и населените места.

Инж. Николай Ибушев благодари на мениджърския екип и на всеки арсеналец за неговия принос към просперитета на дружеството. Той пожела на всички здраве, благополучие и още много поводи за радост.

Гости на празника бяха представителят на посолството на Япония у нас г-н Такаюки Шинозава, областният управител на Стара Загора Ива Радева, кметът на община Казанлък, мандат 2011-2023 г., Галина Стоянова, командирът на 61 Стрямска механизирана бригада бригаден генерал Маргарит Михайлов, директорът на Технически колеж - София, проф. Ивайло Ганев, синдикалисти, представители на Община Казанлък, ветерани арсеналци, бизнес партньори на фирмата, хора от близо и далеч, дошли специално да уважат фирмения празник.

Тържеството бе открито от Гвардейския духов оркестър към ПГ "Иван Хаджиенов", след което дечица от ДГ "Буратино" изпълниха танц и последва веселата част с изпълненията на Анелия, Нелина, трио "Дежа вю", ансамбъл "Арсенал", "Теменуга хоп-троп. Разбира се, от сутринта в района на завода се носеше аромата на вкусни кебапчета и кюфтета, приготвени на скара от сръчните ръце на работещите в отдел "Обществено хранене". А накрая на стадиона се завъртя традиционното най-дълго арсеналско хоро.