За осма поредна година фотографи от двете страни на Балкана се събраха рано тази сутрин, за да заснемат изгряващото слънце навръх 1 юли. Обективите им заснеха Джулая от връх Свети Никола, пред Паметника на свободата. От "Арсенал" присъстваха майсторите на светлописа Цанко Вълчанов, Красимир Попов, Силвия Попова, Димитър Димитров. А водещата снимка на този текст е на младата и талантлива Антония Генчева от Казанлък.

Посрещането на изгрева на 1 юли е българска традиция. Ритуалът е повлиян от световното хипи движение от 1960-те години. България е единствената страна, в която празнуването на Джулай е запазено и до днес. Джулай Морнинг възниква във Варна през 1986 г. като протест срешу комунистическата власт, който се изразява в символиката на едноименната песен на Uriah Heep.

Според някои Джулая има смисъл на бягство от града и от цивилизацията, на протест срещу собственото Аз и пълно освобождаване на личността от оковите на големия град.

Името на празника се свързва с известната песен July Morning на английската рок-група „Юрая Хийп“ от 1971 г. Песента July Morning е третата поредна от албума на Uriah Heep от 1971 г., Look At Yourself.

На всеки 30 юни срещу 1 юли много хора се събират по българското крайбрежие на Черно море, за да посрещнат заедно изгрева на Слънцето. Така смятат, че се пречистват пред него, някои правят връзка с езически или религиозни обреди. Посрещането на изгрева на 1 юли се разпространява и по други места по Българското Черноморие, като се отдалечава от връзката с хипи движението. Отбелязва се също и във вътрешността на страната. С течение на времето Джулай морнинг добива все по-широка популярност сред младите, като първото юлско слънце вече се посреща и на брега на реки, езера, дори на върха на Стара планина. Важното е хората да са заедно и да са щастливи в своето единомислие.