Пъстро карнавално шествие премина през центъра на Казанлък в последния ден от 122-я Празник на розата. По думите на организаторите, това е най-голямото улично шествие в страната. То бе водено от тазгодишната Царица роза - Мария Шамбурова и нейните подгласнички Константина Костадинова и Таня Чипилска. В шествието се включиха всички училища, детски градини, читалища, спортни и обществени организации в района, както и колоритните състави от региона, страната и чужбина. Гости от България и от цял свят бурно аплодираха участниците. И тази година най-големите фирми в общината подкрепиха провеждането на Празника на розата, като сред тях е и "Арсенал" АД.
Официални гости на събитието бяха председателят на Народното събрание Наталия Киселова, вицепрезидентът на Република България Илияна Йотова, Старозагорският митрополит Киприан, заместник-председателят на Народното събрание Юлияна Матеева, министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, народни представители, областният управител на Стара Загора д-р Неделчо Маринов и други.
„Разкажете приказката за Казанлък и отново се върнете, за да продължим да я пишем до безкрай”, каза кметът на Казанлък Галина Стоянова.
Приветствие към жители и гости на града отправи и Илияна Йотова. „Българската роза отдавна трябваше да бъде защитена, не просто някъде в графата растениевъдството, а със специално внимание на българската държава и към всички, които я отглеждат и преработват. Сигурна съм, че с общи усилия ще дочакаме и този ден, защото освен всичко друго, освен красотата ѝ, тя е и нашата най-добра дипломация навън, за нея граници няма. Тя подчерта, че розата осъществява контакти, побратимява градове”, каза вицепрезидентът.
Часове преди шествието официалните гости, както и туристи от цял свят, посетиха ритуала „розобер“ в розовите градини край Казанлък. Председателят на парламента Наталия Киселова, вицепрезидентът Илияна Йотова и кметът на община Казанлък Галина Стоянова присъстваха и на архиерейска литургия по повод Петдесетница в казанлъшкия храм „Св. Троица”, възглавена от митрополит Киприан.