„Аз нямах идея за връзката на Спартак с Тракия, на Орфей с Тракия, видях какви занаяти е имало преди 5000-6000 години – нека да акцентираме върху това”, това каза днес в Казанлък Кристофър Импсен, заместник-директор за Европа на Световната организация по туризъм към ООН. Той подчерта, че туризмът в България се развива с много бързи темпове, но има още какво да се направи като опит и стратегия. Според него, малко или много, хората са чували за плажовете у нас, за планините, за София, но за траките се знае изключително малко. „Ето там трябва да се работи, защото това е огромно богатство, което трябва да се покаже на света”, каза още представителят на Световната организация по туризъм.


14 делегати на първия Международен конгрес на световните цивилизации и модерния туризъм, който се проведе на 29 и 30 ноември в София, посетиха Музея на розата и Казанлъшката тракийска гробница. Това са учени и работещи в сферата на туризма от Бразилия, Канада, САЩ, Румъния, Испания, Камбоджа, Молдова, Азербайджан.



„Мога ли да участвам в розобера”, попита Сок Сангвар, учен от Камбоджа, който бе силно впечатлен от историята на розопроизводството в България и неговото развитие днес. Естествено, всички гости бяха поканени на 114-ия Празник на розата през 2017 година от кмета на община Казанлък Галина Стоянова. Тя не само посрещна делегатите, но и представи Казанлък и неговите две основни забележителности – розите и тракийската култура.


Гостите подчертаха значението на първия Международен конгрес на световните цивилизации и модерния туризъм, както и много добрата организация от страна на Министерството на туризма на България.


Сред участниците, посетили Казанлък, са министърът на туризма на Молдова Станислав Русо, заместник-министърът на туризма и културата на Азербайджан Назим Самадов, представителите на Световната организация по туризъм Кристофър Импсен и Лили Кфори, високопоставени служители в сферата на туризма, учени от различни страни в света.