„Арсенал“ поднови договора си за профилактични прегледи на персонала с общинското дружество „ДКЦ – Районна поликлиника Казанлък“, съобщи за в. „Трибуна Арсенал“ неговият управител д-р Красимир Пейчев. Договорът, стартирал през миналата година, за периода на цялата 2022 г. е осигурил профилактични прегледи на 837 арсеналци, подбрани съгласно условията на Наредба 3 за задължителните предварителни и периодични медицински прегледи на работниците, уточни началникът на фирмената Служба "Трудова медицина" д-р Стоянка Моллова. Прези изминалата година са извършени общо 2222 прегледа и изследвания на работници и служители в "Арсенал".
„Грижата за здравето на работещите в „Арсенал“ е постоянно на вниманието на неговото ръководство. Няма нито един случай на отказ от профилактични прегледи от страна на работодателя“, уточнява д-р Моллова. Още преди постъпването на работа се преценява дали и доколко кандидатът е подходящ за дадената работа. Идващите нови работници минават предварителен медицински преглед в ДКЦ и по препоръка на Служба "Трудова медицина", ако имат отклонения в здравословното състояние, се връщат за допълнителни прегледи и доуточнения.

Задължителните предварителни медицински прегледи се извършват с цел да се даде преценка за годността на лицата с оглед на здравословното им състояние да изпълняват определена професия, длъжност, производствена дейност, за която кандидатстват, сочи Наредбата. Тя определя точната периодичности на профилактичните /периодичните/ прегледи, според характера на упражнявания труд, условията на работа и професията. Периодът, през който се преглеждат работниците зависи от вредностите, при които работят – затова едни се преглеждат всяка година, други – по-рядко. В случай на отклонения от нормата при изследванията, прегледаните се поемат за доуточнение и евентуално лечение от личните си лекари, на които се изпращат уведомления.

Графиците, по които Районна поликлиника преглежда арсеналци профилактично, са изготвени и подадени от фирмената Служба по трудова медицина, която следва нормативната уредба. Всички минават през терапевт, работещите при шум имат назначена аудиометрия, тези, които ползват видеодисплей повече от 4 часа дневно, минават очен преглед.Извършват се лабораторни изследвания на работещите в среда с използване на токсични вещества. Някои се изпращат на невролог и други специалисти, според случая.
Всяка сряда от 8.00 часа лабораторията на ДКЦ извършва лабораторни изследвания на нуждаещите се служители на място в специален кабинет на територията на дружеството.

В общинската поликлиника на Казанлък вече има по-добра материалната база, има и повече специалисти, някои от които идват от Стара Загора, информира д-р Пейчев. След извършения ремонт – саниране и пълна реорганизация в сградата с отварянето на три входа, фронт-офис на партера, който е освободен от нехарактерни търговски дейности и наематели, тук са отделени потоците от пациенти и оформени четири отделения, с цел подобряване обслужването на гражданите. Така и арсеналци имат достъп до по-качествени услуги - новиятренген и DR-дигитализатор, купени с общински средства, въведеното изследване на костната плътност, осигурен мамограф, ортопантограф,рентгеноскопски апарат за изследавне на стомашно-чревния тракт. Около 50 лекари работят в казанлъшкото ДКЦ. За ръководители на поликлиничните отделения и прегледи при специалист са привлечени утвърдени лекари от големи болници в Стара Загора, включително хабилитирани лица като гинеколога доц. Иван Трифонов и пулмолога д- Видолов. Нефрологът от Казанлък д-р Василева също отново работи тук. След поставянето на нов външен асансьор за достъп на носилки до последния етаж, предстои монтирането на още един с вход от т.нар. „английски двор“ на Детското отделение.Подобрения има и в Клинична лаборатория, а качеството на услугите се очаква да се повиши още след купуването на скенер със средства от стартиралата дарителска кампания под патронажа на Н.Впр.Старозагорския митрополит Киприан, казва още д-р Пейчев. Той включи „Районна поликлиника Казанлък“ в новото сдружение на общинските поликлиники, което ще решава характерните за необластните центрове проблеми. В това отношение, договори като като този с „Арсенал“ се оценяват като ефективни и полезни за двете страни, категоричен е д-р Пейчев. Неговата професионална кариера, стигнала до статута на утвърден на областно ниво хирург и онкохирург, стартира преди години в здравеопазването на казанлъшката оръжейница.
Качественото извършване на профилактичните прегледи със сигурност е превантивна мярка за по-доброто здраве на работещите, за което говорят и данните от анализите на фирмената Служба "Трудова медицина". Според нейния ръководител д-р Моллова, анализите на заболеваемостта на база болнични листове и профилактични прегледи показват, че основните причини за проблемите със здравето на хората в предприятието не са свързани с характера на труда, упражняван тук, а произтичат от предимно външни фактори, особено от епидемията с Covid-19. За това говорят и числата, показващи увеличение на респираторните заболявания и болестите на горните дихателни пътища, които са най-честите и за работещите в „Арсенал“. Анализите, изготвяни от Службата, се предоставят на фирменото ръководствоза евентуални мерки за снижаване на заболеваемостта, доколкото тя е свързана с условията на труд в рамките на извода, че няма връзка между тях и основните заболявания на персонала, причинени най-вече от епидемиите и начина на живот.
Диана Рамналиева, автор във в. "Трибуна Арсенал"