При спешни случаи- пациентът в най- близката болница

При осъществяването на първичен спешен транспорт до болница пациентът или неговият настойник трябва да бъде информиран, че ще бъде транспортиран до най-близкото лечебно заведение, в което може да му бъде оказана помощ, съответстваща на състоянието му. Това се казва в заповед на министъра на здравеопазването Петър Москов, която е адресирана на директорите на центровете за спешна медицинска помощ.
Заповедта е публикувана на интернет страницата на Министерството на здравеопазването. Информирането на пациента се документира в медицински документ. Случаите, в които болният е транспортиран до болница, различна от най-близката, също трябва да бъдат документирани в писмена справка и да се упоменат причините за това. В заповедта се посочва, че в справката ще се описва и GPS проследяване на линейката.
Ако най-близкото лечебно заведение откаже хоспитализация, отказът трябва да се удостовери в медицинската документация от дежурния лекар в лечебното заведения или от екипа, който е осъществил транспорта. Когато пациентът откаже да бъде транспортиран до най-близкото лечебно заведение, което може да окаже необходимата медицинска помощ, това също трябва да се отрази от него и от отговорника на медицинския екип, осъществил изпълнението на повикването.
Дежурните екипи в районните координационни централи трябва да уведомяват незабавно дежурния експерт в Министерството на здравеопазването за за всеки случай на отказ от хоспитализация в болница, което ще доведе до незабавна проверка в лечебното заведение за болнична помощ за причините за направения отказ.


Източник: БТА