Това обявиха от Югоизточното държавно предприятие (ЮИДП)
Старозагорска област е най-силно засегната от изсъхването на иглолистни дървета – бял и черен бор. Това обявиха директорът на Югоизточно държавно предприятие – Сливен, инж. Димчо Радев и Пенчо Дерменджиев, директор на Лесозащитна станция – Пловдив. Според данните, близо 41 хиляди декара в региона съхнат. „Това са главно насaждения, създадени около малките населени места и около големите градове, където обществеността ще бъде най-чувствително засегната при санитарни сечи за отстраняване на болните дървета“, посочи инж. Радев.
Около 65 хиляди декара иглолистна гора са засегнати от съхнене на територията на Югоизточно държавно предприятие (ЮИДП), в което наред със Старозагорска попадат още Хасковска, Сливенска, Ямболска и Бургаска области. Предприятието стопанисва общо 932 274 хектара, от които 655 хиляди хектара е държавната горска територия. На територията му има 32 териториални поделения, 6 ловни и 26 горски стопанства. Директорът на предприятието отбеляза, че според степента на съхнене на дърветата процесът е диференциран в три посоки – слабо, средно и силно засегнати територии. Слабо съхнене с интензивност до 25% се наблюдава при 39 хиляди декара, средното ниво е между 25 и 60% от насажденията и към момента те са на площ от 20 хиляди декара, а най-засегнатите дървета са в порядъка на 4500 дка. Причините за настоящото състояние на горите са комплексни. Сред тях са промяната в климата, горещините, липсата на валежи, земеделската дейност. Съвкупността от тези проявления създава благоприятна среда за развитие на вредни патогени, които унищожават иглолистните насаждения, увреждайки първоначално младите издънки. Единственият вариант процесът по изсъхване на боровете да бъде намален е налагането на т.нар. санитарна сеч. „Чрез нея с отстраняването на болните дървета ще се запазят останалите - заяви инж. Радев. - На територията на ЮИДП ще се изведат такива санитарни сечи върху 38 хиляди декара. Това означава, че ще бъдат отстранени загиващите дървета.“ В хода на дискусията по темата стана ясно още, че този тип патогени не се повлияват от третиране с препарати, поради което сечта е на практика единствената възможна опция.
В Хасковска област около 12 хиляди дка е съхненето на иглолистни култури. В Ямболска и Сливенска области този процес е на около 9 хиляди декара, а най-малко на територията на ЮИДП е съхненето в област Бургас.
Друг основен проблем, пред който са изправени лесовъдите, е т.нар. борова процесионка. „Това е един средиземноморски вид, който не е бил познат в България допреди 30-35 години, но се разпространява благодарение на климатичните промени. За съжаление с годините тя се измества и ако до преди 5-6 години границата на разпространението й на изток беше област Стара Загора, то тя вече достигна до Сливен, а в следващите години ще се развие и до Бургас“, коментира директорът на Лесозащитна станция – Пловдив.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!