Паметникът на на връх Бузлуджа все още е собственост на Областна управа Стара Загора. Това потвърдиха Областният управител инж. Георги Ранов и зам. областният управител Мариана Кръстева след като в Обласнта администрация Стара Загора се състоя среща с проф. Йорг Хаспел, президент на международната организация за опазване на паметниците на културата ИКОМОС за Германия и с младата архитектка Дора Иванова. Тази среща е в следствие на изготвен проект относно рушащата се държавна собственост. Според самата Арх. Дора Иванова реализацията на нейния проект ще струва около 2 млн. лв.

Инж. Ранов обясни на немския гост, че с решение на МС отпреди 4 години и по искане на БСП паметникът е предложен за безвъзмездно ползване на социалистическата партия. До този момент обаче от БСП няма отговор на предложението. Последното ми питане е от декември миналата година, но от БСП продължават да мълчат, каза инж. Ранов. Областният управител уточни още, че паметникът е под негово управление, но е частна държавна собственост и решенията за неговото бъдеще могат да се вземат само на най-високо държавно ниво.

От своя страна проф. Хаспел изрази мнение, че сградата трябва да бъде възстановена и може да се превърне в музей на социалистическото изкуство. Той подкрепя идеята на своята ученичка Дора Иванова, която е разработила проект „Бузлуджа – паметта на времето” за възстановяването на най-големия паметник от тоталитарното ни минало.

Според проф. Хаспел паметникът на Бузлуджа е „спящ великан”, който не може просто да бъде съборен и трябва деликатно да се помисли какво трябва да се направи там. Бузлуджа не трябва да се оставя само на една партия и не бива да се използва за политически цели, каза немският професор.

Арх. Дора Иванова е от Монтана, завършва архитектура в ТУ Берлин и избира да направи своята дипломна работа за паметника на вр. Бузлуджа. Решава да се заеме с тази задача, след като е провокирана от свой германски колега, който я пита: знае ли за паметника НЛО, който има в България. На 7 януари 2015 В Стара Загора тя представя 4 идеи за решение, от които тя определи 3 като авангардни и несъответстващи на народопсихологията ни. Първата е музей на социализма, представящ за и против този обществено политически строй, втората - концертна зала за 3000 души, акустиката е впечатляваща, трета възможност предвид архитектурата е дискотека с ресторант, а четвъртата луксозен хотел. Най-адекватното решение според младия архитект е Бузлуджа - паметта на времето.



От историята знаем:

Решение за изграждане на Дом-паметник на партията се взима от Секретариата на ЦК на БКП на 11 март 1971. Строежът му започва през 1974 г. и се финансира с дарения на стойност 14 186 000 лв. Дом-паметникът е открит на 23 август 1981 г.

Архитектурният проект е дело на колектив, ръководен от арх. Георги Стоилов. Конструкциите са проектирани от колектив, ръководен от проф. инж. Добромир Коларов. Сградата има визуална прилика с Олимпийския Стадион в Монреал, както и със сграда проектирана около 1955 г. от Франк Лойд Райт на Гръцка православна църква в Уисконсин, САЩ. В строежа участват някогашните строителни войски и доброволци-бригадири. Ръководител на грандиозния обект е командирът на старозагорската строителна дивизия генерал Делчо Делчев.

Дом-паметникът се състои от куполна зала и 70-метров двоен пилон. На върха на пилона са монтирани 2 петолъчки с размери 6.50/12 м. Тържествената зала е с диаметър 42 м и височина 14,5 м и е декорирана с мозайки с обща площ от 550 м². Мозайките пресъздават борбите на БКП и изграждането на социалистическо общество. В коридора около залата има 14 композиции, които отразяват мирния труд.