Протестен митинг на млекопроизводители и земеделци от района блокираха за около два часа пътя край казанлъшкото село Дунавци. Основната част от тях бяха животновъди, които са недоволни от липсата на адекватна стратегия за развитието на сектора, според тях.
„Всяка година все повече животновъди се отказват и ликвидират фермите си, други намаляват броя на отглежданите от тях животни. Изкупната цена на кравето мляко в момента е 60-70 стотинки на литър. Парите, които се дават за отглеждането на селектирани животни още ги чакаме. Трябваше да ги платят в края на миналата година, а вече е февруари“, казаха протестиращите. Това не са единствените проблеми на животновъдите. Кожите и вълната от години няма кой да купи и те ги заравят или горят. Пасищата се разпределят неравномерно и на части, което допълнително затормозява стопаните, които са длъжни да ги поддържат в добро състояние. Някои от пасищата пък са с променено предназначение и на тях се разполагат фотоволтаици, което намалява и без това малкото подходящи за тази цел площи. При покупката на животни, търговците притискат фермерите с цените и изнасят продукцията в чужбина. В търговската мрежа обаче масово се предлага замразено месо, внесено от други страни. Същевременно цените на фуражите, горивата и разходите за осигуровки непрекъснато се увеличават. Това поставя животновъдите на ръба на оцеляването и най-важното, те не могат дългосрочно да планират работата си.
Цанко от Ясеново отглежда 250 овце, в момента е агнилната кампания. „Денонощно сме при животинките. Нашата работа е 24 часа, 365 дни в годината, а тази година – 366, защото е високосна. Ние работим на инат! Първо плащаме всички неотложни разходи, после на работниците, а на нас - каквото остане. Младите не искат да продължат тази дейност и са прави за себе си. Секторът ни е най-онеправданият и, ако не се вземат спешни мерки, ще се затрие напълно“, казва той.
Еркан от Хаджидимитрово има 120 дойни крави и още толкова телета и юници. „Децата се разболяха покрай нашите кахъри, защото ни помагат. На нас това ни е поминъкът, но нито една работа не може да става насила. В много села в района, в Казанлъшко, Павелбанско, Мъглиж, поголовието на селскостопански животни е намаляло наполовина. Нас ни карат повече да пишем, отколкото да си гледаме работата. Затова, въпреки че отглеждам и коне и кози, за тях субсидии не чакам, те не се водят по документи“, сподели той.
Фермерите обявиха своите искания – изплащане навреме на определените европейски и бюджетни средства за животновъдите, фермерите да се пенсионират при условията, като за хората, които имат втора категория труд. Те искат и промяна на законодателствата за пасищата, които приоритетно да се дават на животновъдите и да бъдат справедливо разпределени, съобразно на броя на отглежданите животни. По справедливи цени при изкупуване на продукцията им са също част от исканията на протестиращите. Събралите се фермери потвърдиха и готовността си да продължат с протестните си действия.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!