
Днес е празникът на семето, известен още в народните вярвания и като Андреевден.
На този ден според поверието, се вари жито, боб, леща, грах, просо, ечемик. На особена почит на този ден са младите булки, а именно на тях се пада ритуалът с хвърлянето на варените семена, та както бързо наедряват те, тъй и булките да пълнеят с новите рожби.
Според народното вярване Андреевден се нарича още и Мечкинден. Легендата разказва, че свети Андрей единствен от апостолите нямал празник, та възседнал една мечка и отишъл при Бога. Господ му казал “Който тебе не празнува, да го язди твоя кон”. Затова на 30 ноември в определени региони на България варят царевица и я прехвърлят през комина, като с наричания за мечките, които трябва да ядат варения кукурус, вместо да посягат на стоката и човеците.
Народът свързва този ден с разбирането, че светлината в денонощието започва да расте - наедрява, затова някъде се нарича Едреевден, а слънцето да помръдва “както пиле в яйце”. Макар и оскъдна, надеждата за светлина внася свежест и ведрина в душите на хората.
На този ден празнуват: Андрей, чийто смисъл на името е мъжествен, храбър, силен, Андриян, Андрея, Храбър, Храбрин, Силен, Силка, Дешо, Дешка, Първан, Пръвка и други.
Ден преди днешния празник, стана ясно, че въпреки падналия сняг в Белица, мечките, които са в резервата там, все още не са заспали зимен сън.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!