Казанлъчани купуват книгата на Хитлер

Считана за енциклопедия на фашизма, а според други за едно от фундаменталните учения на миналия 20 век, книгата на немския фюрер Адолф Хитлер „Моята борба“ / Mein Kampf/ се радва на голям интерес от казанлъшките читатели. Това показва проверка в местни книжарници, където книгата е практически изчерпана. Желаещите да се сдобият с нея трябва да почакат няколко дни, докато книжарите я потърсят в сродни книжарници, където все още можаг да се намерят количества.
Цената на книгата от 25 лева не е респектираща, нито възпираща за купувачите, твърдят книжари, според които „Моята борба“ се търси както от млади мъже, така и от мъже на средна и пенсионна възраст. Към нея с интерес посягали и дами с отношение към политиката, историята, обществените науки. Има и трета категория купувачи на книгата- колекционерите и ценителите на стойностните четива, допълват продавачи в книжарниците.


За първи път Mein Kampf е издадена през 1925 година и оттогава досега е преиздавана няколко пъти, основно в Германия. В България книгата е издавана два пъти, от едно и също издателство-„Жар птица“., За първи път книгата на Хитлер е издадена в България през през 2001 година. Появата на книгата създава известна полемика в българското общество.
„Моята борба“ е посветена на 16-те загинали на 9 ноември 1923 г. в Мюнхен нацисти. Лобното място през 1935 г. е превърнато в мемориал на загиналите в борбата за власт нацисти с надпис: „Кръвта, която те проляха, се превърна в кръстителна за райха.“
Книгата на Адолф Хитлер, съчетава автобиография и излагане идеите на националсоциализма. Преведена е на всички популярни езици и издавана в много страни по света.

Основните тези в „Моята борба“ са, че човекът е биещо се животно, съответно нацията, бидейки общество от бойци, е бойна единица; всеки жив организъм, спрял да се бие за съществуването си, е обречен на изчезване; държава или раса, спряла да се бие я очаква същата съдба; бойният капацитет на дадена раса зависи от чистотата ѝ; еврейската раса, поради универсалността си, е пацифистка и интернационалистична по необходимост; пацифизмът е най-големият грях, тъй като означава предаването на страната в борбата за съществуване; индивидуалната интелигентност не е толкова важна колкото волята и решителността; само физическата сила може да гарантира оцеляването на дадена раса, което прави военната структура задължителна и други.



В Германия книгата „Моята борба“ е издавана няколко пъти и по години продажбите й са следните: през 1925 г. — 9473, през 1926 — 6913, през 1927 — 5607, през 1928 — 3015, през 1929 — 7664, през 1930 — 54 086, през 1931 — 50 808, през 1932 — 90 351. През 1939 г. общият брой на продадените в Германия екземпляри достига 5 450 000. Последното, преди новите времена издание на „Моята борба“ е от 1943 г., а общият брой на продадените екземпляри вече е 9 840 000.

В началото на тази година за пръв от от 70 години насам книгата на Хитлер е отново издадена в Германия, в тираж от 4 хиляди екземпляра. Появата й предизвиква полемика в обществото, чуват се дори и гласове тя да стане част от задължителните четива за германските ученици.
Преди месец книгата бе преиздадена и унас, отново от издателство „Жар птица“. Събраната философия на фюрера на 672 страници в българското издание, също е изчерпана.