„Щетите нанесени от градушката, която удари Шипка на 13 юни е нанесла щети за над милион лева на частни и общински сгради в балканския град“, заяви заместник-кметът на Община Казанлък Даниела Коева. Часове след бедствието комисия от общината е била на място за да оцени щетите. Природната стихия е засегнала и съседните Шейново, Хаджи Димитрово и Казанлък. Съставени са констативни протоколи, които са изпратени до Междуведомствената комисия по бедствия и аварии при МС. Пострадали са 349 имота в Шипка, подадени са и над 300 заявления до местната Дирекция „Социално подпомагане. От тях са удовлетворени 117, на които са дадени помощи.
„Съгласно законодателството, ние може да подпомагаме само хора от най-уязвимите групи – болни, възрастни, самотни, с много ниски доходи. Освен това има изисквания, даденото лице, което получава помощ трябва да има постоянно местожителство в населеното място, а също така засегнатото от бедствието жилище да му е единствено, да няма застраховка“, поясни Даниела Русева – директор на Дирекция „Социално подпомагане“.
Междуведомствената комисия трябва да се произнесе в срок до три месеца. Шипканлии очакват да получат обезщетения от там, в размер от 300 до 1600 лева, както им е обещал премиерът Димитър Главчев при посещението си в града на 14 юни. При този вид подпомагане няма толкова изисквания.
„Засегнати са и четири сгради, които са паметници на културата от местно значение“, каза арх. Христо Инджов. Това са сградата на читалището, църквата „Успение Богородично“, етнографски комплекс „Чирпанлиевата къща“ и храм-паметникът Шипка. Комисия е съставила протокол за щетите на храм-паметника, предстои да се изготвят такива и за останалите три обекта. „Засега по тях се правят само спасителни ремонти, а цялостната им рехабилитация ще стане с решение на комисия, в която ще участват специалисти от различни ведомства – Общината, ИМ „Искра“, Регионалния отдел „Национален строителен контрол“ и други“, поясни арх. Инджов.
„Няма сграда в Шипка, която да не е засегната от природната стихия, беше леден апокалипсис. Не само покривите бяха засегнати, имаше и много счупени стъкла, повредени автомобили и т.н.“, каза кметът на града Василка Панайотова. „Хората обаче бяха много сплотени, веднага започнаха разчистването на улиците, парка, около сградите на здравната служба, кметството, пенсионерския клуб, училището и детската градина. Сега около 70% от частните сгради в Шипка са вече възстановени. Общината докара допълнителни контейнери за счупените клони и дървета. Благодарение на медиите много бързо дойдоха и първите доброволци, други осигуриха строителни материали, главно керемиди. Около 300 души от други селища се включиха във възстановителните работи. Покрива на църквата „Успение Богородично“ е препокрит този уикенд, за да се запази храмът от течове, пак с помощт от доброволци. В момента организираме кампания за подпомагането на едно семейство, което живее в къща, построена в края на 19 век. Става въпрос за самотна майка с две болни деца. Вече са осигурени строителните материали, фирма ни обеща да направи ремонта на сградата. Всичко това ме прави оптимист и ми връща вярата в солидарността и добротата у хората“, завърши г-жа Панайотова.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!