Арх
еологът проф. Николай Овчаров представи нов проект, в който с помощта на дигиталните технологии, виртуално пътуване във времето разкрива историческа възстановка на Бялата кула и замък, част от Средновековен Казанлък. Презентацията бе в мултимедийната зала на ИМ „Искра“ на 28 юни.
„Нашата цел е да направим свидетелствата от миналото по-достъпни и по-атрактивни за хората от различни поколения. Това става с новите технологии, благодарение на екипа на Емил Михов, който работи в сферата на графичния дизайн, филмовото производство и музейните технологии. Покрай проучванията ми край Никополската крепост, ние направихме дигитален проект за обекта. В Казанлък, технологиите са още по усъвършенствани, а проектът е естествено продължение на хипотезата ми, че средновековният град Крън се е намирал в границите на Града на розите“, каза професор Овчаров. Тази своя теза археологът подробно описа в книгата си „Господарите на Крън и техните съкровища. Средновековната история на Казанлък“, която излезе през миналата година, с подкрепата на Община Казанлък. Изследването му е провокирано от една снимка на прочутата градска кула, която се е намирала в непосредствена близост до православната църква „Св. Йоан Предтеча“, която е била разрушена през 1916 година. Същата кула, нарисувана от Иван Милев и до днес краси корицата на литературното списание „Кулата“. Всъщност, макар и в лошо състояние, поради стоящите пред сградата двама души, фотосът дава ясна представа за мащабите на строителството. Така, специалистите правят аналози с други подобни фортификационни съоръжения в Средновековна България, Византия, Сърбия, и от там, изводът на проф. Овчаров е, че кулата е част от голям замък, вероятно ползван за резиденция от крънските деспоти през 13-14 век. Има и други археологически доказателства, че в Казанлък е имало средновековно селище, център на агломерация от няколко населени места, включително и такива, в които има крепости – Крън, Бузовград и други. Конфискуваните от иманяри накити, принадлежащи на принцеса (голяма благородничка) от 14 век, също подкрепят тази теза. „Покойната медиавистка от ИМ „Искра“ Краси Стефанова също има много изследвания, които са в подкрепа на моята теза, макар че ние трябва да продължим да работим и да търсим нови доказателства за нея. Това най-лесно може да стане с археологически проучвания, но за съжаление, това може да стане много трудно в градска среда“, допълни проф. Овчаров.
„Пет месеца сме работили по проекта, който е уникален за страната. При разработката на 3D моделите за първи път използвахме артисти. Те влязоха в образите на обикновените хора, войните и накрая, на принцесата и нейната прислужница. На долните нива са битовите и стопанските помещения, следва работилницата за войните и най-отгоре жилищната площ, където е принцесата и нейната помощница. Придържали сме се максимално автентично да възстановим исторически всеки детайл и от самата кула, и от двора“, сподели Емил Михов. Фирмата му е работила върху много подобни проекти – за Никополската крепост, античната вила Армира, обекти в Копривщица и на други места.
Самата виртуална разходка става с помощта на очила и ръчно устройство, което „води странника във времето“ в различните нива и посоки. Журналистите първи пробваха тази виртуална реалност, където дори се усеща височината от различните етажи, създавайки известна несигурност, въпреки че всички бяха на равно и безопасно място в музейната зала.
Устройствата 4-5 на брой ще се ползват от туристите в изграждащия се атракцион „Светът на траките“.
„Впечатлена съм много от реализацията на проекта, който далеч надхвърля това, което видях при първоначалното му представяне“, заяви кметът на Общината Галина Стоянова. „Надявам се с проф. Овчаров да продължим да работим и занапред, все така успешно, въпреки многото му ангажименти. Има идея, да се свържат туристическите маршрути Перперикон и Севтополис, Кърджали и Казанлък. Такава практика има в Япония, където подобна свързаност на туристически обекти има много, въпреки по-големите разстояния там. Смятам, че с екипа на Емил Михов ще продължим да работим и в бъдеще“, допълни г-жа Стоянова.
Авторите на проектът заявиха, че имат още малко доработки по него. Те ще предоставят и целия софтуер на общината, който може да се ползва за направата на 3D филми или рекламни клипове. Кметът покани гостите да разгледат атракциона „Светът на траките“ и да се запознаят на място докъде е стигнала неговата реализация.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!