Трябва да се изработи концепция и стратегия за бъдещи действия по отношение на функционалността на паметника на връх „Бузлуджа“, каза областният управител на Стара Загора Методи Марков в старозагорския пресклуб на БТА .Това е било решено на среща между министъра на културата Найден Тодоров и ръководството на Областната управа, която се е провела тази седмица.
„Искам да декларирам, че монументът на Бузлуджа няма да бъде премахнат, но към момента няма как тази сграда да бъде ползвана за посещения. Като състояние тя е силно компроментирана с изключително много порoци по нея. Преди няколко дни заместник-областният управител с комисия се качиха да установят сегашното й състояние – пукнатини в основата, компроментирана чаша с видими течове, изгнили арматури и т.н. Към този момент сградата няма как да бъде ползвана за посещения“, каза Методи Марков.
Той припомни, че Регионалната дирекция за национален строителен контрол в Стара Загора е издала становище за непригодност за посещения на Дом-паметника на връх Бузлуджа, през април миналата година.
„В разговора с министъра на културата Найден Тодоров постигнахме съгласие, че по моя инициатива, след като бъде конструиран бъдещият Министерски съвет, ще се направи четиристранна работна среща между министрите на културата и земеделието, Областна администрация – Стара Загора и Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“. Идеята е да се направи работна карта, за да се започне решаването на всички проблеми, натрупани в годините. Един от основните проблеми е, че всички земи, които попадат в обхвата на Националния музей Шипка-Бузлужда все още не са с установен статут“, коментира Марков.
Областният управител заяви още, че мероприятията, организирани около чинията през последните няколко години, визирайки фестивала „Опън Бузлуджа“, са били провеждани с разрез със закона:
„Има сключен договор за провеждане на мероприятия около чинията на Бузлуджа между неправителствена организация и управителя на музея „Шипка – Бузлуджа“ за имоти, които не са в негово владение. Там се събират едни средства – незнайно защо, незнайно как, които също отиват незнайно къде. Има една неправителствена организация фондация „Проект Бузлуджа“, която се занимава. Парадоксалното е, че научихме буквално два-три дни преди организирането на последното събитие от средствата за масова информация и от социалните мрежи, че се организира такова нещо“.
Методи Марков каза, че се надява обследването на сградата да получи финансиране и да се проведе до началото на октомври, за да могат да бъдат изчистени всички несъответствия със закона.
В началото на този месец от Община Казанлък обявиха, че ще бъде организиран местен референдум, на който ще бъде решено дали Община Казанлък да поеме управлението на паметника на връх Бузлуджа. Избран е и инициативен комитет по провеждането му и по всяка вероятност то ще се състои през ноември.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!