Знамената на 23 Пехотен Шипченски полк и на 61 Стрямска механизирана бригада бяха осветени днес от 8 духовници, начело със Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний съвместно със свещеници от Казанлъшка духовна околия. Освещаването на бойните знамена бе по повод 24 години от сформирането на 61 Стрямска механизирана бригада и 100 години от написването на химна на Българската армия „Велик е нашият войник“ – дело на двама български воини – Константин Георгиев от Казанлък и Михаил Шекерджиев от Габрово.


Очакваното тържествено освещаване на копие на Самарското знаме, което да бъде дарено на Казанлък, обаче не се състоя. Флагът, който според източници е ушит на същото място, където е създадено и оригиналното Самарско знаме - Иверския манастир в Русия, така и не беше изнесен на официалната церемония пред ДК „Арсенал“. Причината била в необходимостта от още документи, които се изисквали от военноисторическия музей.



На тържествата днес по повод 24 години от сформирането на 61 Стрямска механизирана бригада и навършването на точно 100 години от създаването на бойния марш „Велик е нашият войник“, превърнал се в химн на Българската армия, присъстваха началникът на отбраната ген. Константин Попов, адм. Пламен Манушев, ген. Михо Михов, председател на Комисията по отбрана, д-р Добромир Тотев, постоянен секретар на МО, ген.-майор Тодор Дочев, началник на Военна академия „Г. С. Раковски“, ген.-майор Андрей Боцев, командир на Сухопътни войски, ген. Груди Ангелов, командир на 61 Стрямска механизирана бригада, комисар Стоян Колев, директор на РД ПБЗН-Стара Загора, Красимир Узунов и др. От страна на Казанлък тържествата бяха почетени от кмета Галина Стоянова и председателя на ОбС Николай Златанов. Тук бе и областният управител Георги Ранов. Честването бе уважено от военнослужащи, от членове на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва, от ветерани от Втората световна война, граждани.