И най-дългият път започва с първата крачка. Тази китайска мъдрост прилага на практика един от най-известните и уважавани юристи в Казанлък. Адвокат Ваня Андреева. Преди 10 години, когато решава, че единственият начин да си вземе отпуск от работата, е да се отдаде на занимание, което ще погълне изцяло мислите и вниманието й. Избира гоблените. Всъщност, това изящно изкуство, което превръща от снопчетата пъстроцветни конци и контурите върху плат в картина, я привлича отдавна. Първият гоблен „Есен“ тя ушива специално за своя съпруг и му го подарява като начало на съвместния им живот, защото той обича есента най-много от всички сезони.


С последния гоблен - "Писмо от татко"

После идва период на затишие, докато преди десетина години адвокат Андреева решава да се обърне отново към хобито си. Запълването на всяко квадратче от платното с определен цвят, изостреното внимание да се следва нишката и знака, смяната на конците, равномерният бод и добре почистената обратна страна се нижат неусетно едно след друго, така че човек напълно забравя времето, освобождава се от натрапчивите мисли, които са го обсебвали само преди минути, носи му релакс и спокойствие. 15 гоблена вече е изработила адвокат Андреева, като най-много се гордее с шедьовъра „Сикстинската Мадона“. В момента завършва „Писмо от татко“ – не толкова известна картина, която обаче силно вълнува Ваня Андреева – напомня й за нейното детство, за родното село Стоб и за родителите й, които вече са покойници.


...и с "Усещане за жена"

В търсене на нещо ново и различно, освен задължителната класика, Ваня Андреева избира и гоблени, издържани в напълно модернистичен стил. Яркочервена шапка, едва загаднато лице, елегантно изкусителна поза – Усещане за жена. Вече има три такива гоблена, които привличат със закодираната тайнственост в женското тяло и с финеса, с който една представителка на Правосъдието е изпипала до съвършенство.


Всъщност, зад достолепната и на пръв поглед изключително делова жена - адвокат Ваня Андреева, стои един много ведър и позитивен човек. С искрящи сини очи и топла усмивка. Родена е в село Стоб, известно с приказните Стобски пирамиди, израснала в Дупница, по-късно завършила елитната Немска езикова гимназия в София, а след нея - право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. И това, което може би никой не предполага в Казанлък, е, че голямата й мечта е да стане следовател. Успешно преминава всички изпити в Главно следствено управление. Но тогавашният му началник ген. Кръстев разпорежда в тази работа да не се приемат жени. Разминава се с младежките си амбиции, но не се отказва от Наказателното право. Започва работа като прокурор. През септември 1981 година става заместник-прокурор в Районна прокуратура – Кюстендил. И въпреки че няма и 2 години стаж, главният прокурор по това време Костадин Лютов я назначава за Районен прокурор на Кюстендил. През 1989 година се премества в града на своя съпруг – Казанлък, и тук започва като заместник-районен прокурор. После идва един от най-хубавите момента в живота на Ваня – на Андреевден се ражда синът й Андрей. И това сякаш слага точката на интереса й към наказателното право.


„Работата ми до този момент беше свързана изцяло с Наказателния кодекс, виждах само тъмната страна на живота и реших да прекратя с този етап“, спомня си днес адвокат Андреева. От април 1993 година е вписана в Адвокатската колегия в Стара Загора. „Много съм дисциплинирана - продължава тя. - Въпреки че, адвокатите са хора на свободна професия, аз всеки ден идвам точно в 8 часа на работа в кантората. Подготвям се за всяко дело, чета съдебни практики и едва когато съм готова, правя стъпката. Не могат всички дела да се печелят, но аз винаги искам да си свърша работата максимално професионално.“


Адвокат Андреева се занимава предимно с граждански дела и всеки случай за нея е едно съпреживяване. „Тръгвам си от кантората, а в главата ми е казусът по дадено дело, върша си домакинската работа и продължавам да мисля за него, будя се нощем...“. И в един такъв момент идва решението с гоблените. Вълшебно занимание, което носи така необходимата почивка от напрегнатия ден.


Другият помощник са книгите - исторически романи, книги за личностно усъвършенстване, за природосъобразен начин на живот. Дали е заложено в гените, дали е възпитание или самоусъвършенстване, а най-вероятно всичко заедно, за Ваня Андреева на първо място е положителното мислене. Намира хубавата страна във всеки човек и това я прави спокойна, уравновесена, добронамерена. Обича повече да слуша и по-малко да говори. С часове може да изслушва своя събеседник или клиент, без да го прекъсва, защото всяка дума за нея е информация, която би могла да ползва в конкретния случай. Удовлетворение изпитва, когато и най-трудните и заплетени казуси се решават положително – възстановен е на работа незаконно уволнен работник, младо семейство се отказва от развода, правата върху детето са присъдени на подходящия родител... Все житейски ситуации, в които адвокат Андреева се стреми да постигне златното сечение между законно, справедливо и морално.


Всички тези качества я направиха и един от най-уважаваните общински съветници в два поредни мандата на Общинския съвет в Казанлък по времето на кмета Стефан Дамянов.


Днес Ваня Андреева е по-далеч от политиката. За да има време за работата си, за семейството. И за онези уютно-усамотени мигове, когато идва магията на гобленарството.