Държавата да не може да бъде пряк собственик на индустриален парк, предвиждат промени в приетия преди две години Закон за индустриалните паркове (ЗИП). В момента разпоредбите позволяват собственик да бъде както държавата, така и общини, юридически лица, регистрирани като търговци по смисъла на Търговския закон, или техни обединения.
Сега предложението за отпадане е направено заради факта, че едни и същи органи осъществяват държавната политика за индустриалните паркове и същевременно осъществяват правото на собственост на индустриалния парк.
В действащата уредба създаването на държавен индустриален парк става с решение на Министерския съвет по предложение на министъра на икономиката и индустрията. Той е и органът, който сключва договор за експлоатация с оператор на държавен индустриален парк. Това означава, че правото на собственост на държавния индустриален парк се упражнява от Министерския съвет, а при сключване на договор за експлоатация от негово име действа министърът на икономиката и индустрията. В същото време, отново по предложение на ресорния министър, Министерският съвет приема мерки за стимулиране на индустриални паркове. Списъкът на ключовите индустриални паркове също се одобрява по предложение на министъра на икономиката и индустрията и министъра на регионалното развитие и благоустройството.

Според предложението тези нормативни разпоредби пораждат риск от опорочаване на процедурата по създаване и вписване на държавен индустриален парк, тъй като едни и същи органи осъществяват държавната политика за индустриалните паркове и същевременно осъществяват правото на собственост на индустриалния парк.

В измененията се предвижда още собствениците и операторите на индустриални паркове да бъдат финансово подпомагани за изграждането на вътрешната техническа инфраструктура на парка. Предлага се условията и редът за получаване на финансовото подпомагане да се уредят в Правилник за прилагане на закона.
Към настоящия момент не съществува законова регламентация за финансово подпомагане в процеса на изграждане на вътрешната техническа инфраструктура на парка. Такава до момента има само за довеждащата инфраструктура, която е уредена в Закона за насърчаване на инвестициите.
В проекта не е вписано колко средства ще бъдат отделени за новия стимул, но те ще дойдат от бюджета на Икономическото министерство.
Още една новост в законопроекта е възможността за създаване на индустриален парк с територия между 150 и 300 дка, каквато до момента няма като параметри в Закона.
Тази площ ще може да се прилага, когато индустриалният парк е специализиран за един вид производствени или свързани с тях дейности или сходни производствени икономически дейности според съответните кодове.
Министерство на икономиката очаква резултатите от прилагането на акта да създадат по-добри условия за инвестиции и за насърчаване на инвеститорите да извършват производствена дейност в индустриални паркове в страната ни.