Подобряването на организацията на движението, очевидно е нов приоритет за Община Казанлък, заложен с редица мерки в проекта за Бюджет 2017, е видно от анализа на данните, представени тази вечер по време на публичното обсъждане на макрорамката на специална среща с гражданите, проведена, според изискванията на закона. Бюджетът на общината се разчита предварително на 43 млн. 866 хил. 592 лв., към 42 млн.865 хил.127 лв. за настоящата 2016-та, което e с милион повече спрямо предходния период.
2 нови кръгови в града за по 25 хиляди лева предвижда проектът за Инвестиционната програма в рамките на бюджета на Община Казанлък – едно на кръстовището до Историческия музей и Библиотеката и едно - южно от Основно училище „Мати Болгария“. В района на библиотеката ще бъде ремонтиран и тротоарът на юг, на гърба на Народно читалище „Искра“. Кръгово движение с подходите към него ще се прави и на площада в Енина, където организацията на движението е сложна,а кръстовището – опасно. За кръговото в Енина се предвиждат 67 хиляди лева.
В района на Източното ще се изпълнява проект с безвъзмездно финансиране, допълнително с общински пари ще се придава завършен вид на пространствата, чрез благоустройство на прилежащи улици, площадки и алеи. Улица „Маня и Матей Икономови“ до Блок 14 ще се ремонтира за 45 хиляди лева, ще се градят алеи край Блок 33 и Блок 35 за 76 хиляди лева. В Западното се заделят 350 хиляди лева за пространството между блоковете 8,9, 10, 11 и 12, за 10 хиляди лева ще се облагородява край улица „Незабравка“. 1 500 квадратни метра алеи се предвиждат за ремонтиране и край блоковете с номера 22, 23 и 24. Ще се разширява канализацията на квартала под гарата за 39 500 лв. Ремонт ще има и на улица „Хината“ – там са заложени 93 хиляди лева. Алея ще се асфалтира и пред „23-и Пехотен Шипченски полк“ №31. За там са предвидени 39 хиляди лева. Асфалт на паркинга зад ДСК, блоковете край „Любен Каравелов“ и пространството на паркинга зад Универмага, предвижда още Бюджет 2017.
За нови тротоари специално се заделят 101 хиляди лева. 200 хиляди лева ще отидат за ремонти по общинските междуселски пътища от четвъртокласната пътна мрежа. 1 млн. 870 хиляди лева ще се вложат в ремонти на улици. Уличното осветление в центъра ще бъде подменено с LED – тела за 101 хиляди лева. Това е нов приоритет за Общината, подчерта при представянето на Инвестиционната програма, зам.кметът по строителството, инж. Даниела Коева. Чрез подмяна на осветлението се цели не само естетически ефект, а и енергоспестяване.
В сметката на Чистотата, сметосъбирането и поддръжката на зелените площи, догодина се предвижда да има близо 1 млн.500 хил. лв. повече от 2016-та. Заложени са общо 4 млн. 093 хил. 545 лв. Ще се купуват нови 500 кофи, 10 големи контейнери, 350 „Бобри“ и машини за извозване и повдигане на контейнерите.
За 360 хиляди лева ще се поддържат уличните платна. 622 хиляди лева са предвидени за дейности към външна фирма, която ще сортира боклука на Казанлък и 19-те населени места, преди да го извози към регионалното сметище. Идеята е отпадъкът да намалява поне с 30 % извлечено вещество, което да понижи обема и разходите на извозваните на близо 100 км общо, казанлъшки отпадъци. Ще се прави и площадка за компостиране на зелени отпадъци край Черганово, за което са заделени целеви средства от 119 хиляди лева.
Въпросите на чистотата и сметосъбирането отделиха почти цялото време от изказванията на гражданите, в лицето на инженерите Георгиев и Минчо Ковачев. Двамата надълго и нашироко обясняваха на публиката своите предложения, отправени и към Общината. Според двамата, администрацията не е отделила нужното внимание на техните програми, но от отговора на Коева се разбра, че редица техни идеи, са приложени в практиката на общинското сметосъбиране.
Големите пари от инвестиции в прилагане на мерки за енергийна ефективност в образователната инфраструктура, тази година са за СОУ „Екзарх Антим Първи“, където се очакват вложения по линията на безвъзмездна финансова помощ за 1 млн. 378 хил. 828 лв.
Друга голяма инвестиция ще ремонтира сградата на Община 2, която ще става Център за обществена подкрепа. С него се ангажира „Оптима“. Общината и „Оптима“ ще поемат по близо 10 хиляди лева от частта за съфинансиране на проекта, който ще струва 523 хил. лв., в огромната си част, външно безвъзмездно финансиране.
Въпроси и предложения към администрацията отправи и лидерът на ДСБ в Казанлък, Иван Лапчев, който предложи да бъде изготвен и публично обявен списък на фирмите в града и региона, които не са платили задълженията си към местния бюджет по Такса смет и Данък сгради. Лапчев предложи надбавката в бюджета през новата година, спрямо текущата 2016-та, в Бюджета на Сметката по Чистотата, Озеленяването и поддръжката на зелените площи и уличните платна, да се прехвърли към образованието с цел подпомагане на учители, които подготвят деца за участие в национални и международни олимпиади.
Ковачев постави въпроса за състоянието и бизнесинтереса към местните минерални извори, за което получи отговор от зам. кмета Даниела Коева. ОТ думите и стана ясно, че водопроводът с минерална вода от Овощник, вече е ремонтиран и така загубите по трасето са прекратени, а температурата на водата на входа на града и захранваните обекти, вече е с високи стойности от порядъка на 68 градуса по Целзий. „Общината очаква потенциални инвеститори“, подчерта Коева.
Общата част на проекта за Бюджет бе представена от новия изпълняващ длъжността Директор на финансовата дирекция към Общината, Славена Бояджиева. На обсъждането, водено от секретаря на Община Казанлък, Ваня Иванова, присъства и кметът Галина Стоянова, както и ресорният заместник по финансите, Михаил Михайлов. Там беше и председателят на Общинския съвет, Николай Златанов, неколцина съветници, директори на общински културни институти, малко граждани. Залата на „Искра“ 4, която тази вечер отвори врати за публичното обсъждане на Бюджет 2017 на Община Казанлък, остана на практика, непълна.