23 фолклорни състава с над 800 танцьори ще вземат участие в 18-ото издание на националното надиграване "Тъпан бие, хоро се вие", съобщи председателят на настоятелството на Народно читалище "Жар - 2002" Дора Петкова, организатор на събитието. В детския вариант на националното надиграване "За ръчица" ще се включат над 350 деца от цялата страна. Така общият брой на танцьорите, които ще играят в Казанлък, е близо 1200. Докато надиграването за възрастни навършва своето пълнолетие - тази година е 18-ият му рожден ден, то за децата фестивалът става на 10 години. И двете събития нямат конкурсен характер.

Тази година заявки досега са получени от състави от София, Варна, Монтана, Ямбол, Хасково, Дупница, Севлиево и ред други населени места в страната. Надиграването на площад "Севтополис" е на 31 май, събота. Награждаването е същия ден, като голямата награда е осигурена от един от културните институти в Казанлък. Отделно от това, организаторите от НЧ "Жар - 2002" са приготвили за всички участници много специални подаръци с логото на надиграването. От същите "пивки" сувенири могат да си закупят и всички желаещи да отнесат спомен от това уникално събитие.

Предната вечер, 30 май, от 19 часа за първи път на централния казанлъшки площад ще бъде изнесен концерт-спектакъл от ученици от две училища - 140-о СОУ - София, където се изучава специалността "танцьор", и СУ "Екзарх Антим Първи" в Казанлък, където има специализирани музикални паралелки. Така танцьори, певци и инструменталисти от двете учебни заведения ще подарят на казанлъчани и гостите на града едно незабравимо преживяване.

На самодейците от казанлъшкото читалище "Жар - 2002" предстои след това да участват в големия концерт в НДК, организиран от Асоциацията на хореографите в България, под мотото "Сватбите на българина". "Близо 1500 танцьори ще се изявят на сцената, което наистина е грандиозно събитие", сподели Дора Петкова. Такъв концерт се организира у нас за трети път.

За пореден път състав на читалището ще се включи и в най-мащабния форум на българския фолклор - този в Копривщица. Там казанлъчани ще покажат автентични народни танци от родното място на Дора - село Тъжа. Танците тя е научила от своите предци и ги съхранява за поколениията напред.