
Италианецът Рикардо Дзиполи, преподавател по персийски език, литература и фотография в Университета Ка‘Фоскари във Венеция, се представя в Казанлък с фотографската изложба „Венеция се оглежда”. Тя включва фотографии, които са част от колекция от над 1000 снимки, правени в периода 2004-2006 година. Фотосите са визии от една въображаема Венеция. Кадрите я показват като променлив и неуловим град, който всъщност е идеален и метафизичен, с неочаквани гледки и изумителни асоциации. Куполи, дървета, камбани, колони, облаци, статуи и комини изскачат от прозорците на къщи и дворци, приемайки необичайни форми.
За творческия си подход при създаването на „Венеция се оглежда“ авторът споделя: „...погледът над едно отражение е нещо лично и никой друг, без значение колко близо до нас се намира, не може да го улови по същия начин: отражението е уникално създание на този, който го вижда....Неуловимо и следователно неповторимо, ето как може да бъде дефинирано като цяло всяко едно отражение, което, след като веднъж сме открили, решаваме да запечатаме на лентата.“
Музеят на фотографията и съвременните визуални изкуства ще бъде домакин на тази невероятна изложба, като самото откриване е следващата седмица - 15 август, от 17.30 часа. Изложбата е в града на розите, благодарение съдействието на Италианския културен институт и активността на Музея на фотографията.
Рикардо Дзиполи е роден 1952 г. в Прато (Италия). Автор е на многобройни публикации на тема иранистика, занимава се предимно с исторически и стилистични проблематики в рамките на класическата персийска литература. Започва да се занимава с фотография през 1972. Първите му изложби са в Института за съвременно изкуство в Лондон и в Галерия Il Diaframma в Милано.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!