В 3 часа след полунощ местим стрелките на часовника с един час напред
За първи път точно преди 100 години лятното часово време се въвежда в Германия
В неделя, 27 март, минаваме на лятно часово време. Това означава, че ще трябва да преместим стрелките на часовника с един час напред. Лятното часово време се въвежда всяка последна събота срещу неделя в 3.00 часа сутринта.
Така, утре, неделя, ни се полага час по-малко сън. Със смяната на часа сутрин ще се съмва по-късно, но вечер ще е светло до по-късните часове.
Лятното часово време е официално въведено в България на 1 април 1979 г.
Любопитен е фактът, че модерната идея за лятно часово време идва от новозеландеца Джордж Хъдсън през 1895 г., който се радвал на работна смяна, оставяща му достатъчно време да събира любимите си насекоми. Това накарало Хъдсън да цени високо светлата част на вечерта и да предложи допълнителни часове за наслаждение от живота на открито.
На практика промяната на времето с един час за първи път се въвежда от германското правителство по време на Първата световна война за периода 30 април – 1 октомври 1916 г. Скоро след това Великобритания последва примера, като в началото въвежда лятно време от 21 май до 1 октомври 1916 г.
Въпреки стогодишната история на тази промяна, въпросът дали това се отразява добре върху човешкия организъм, все още е дискусионен. По данни на Световната здравна организация смяната с лятното часово време предизвиква безсъние при 40 и 45 на сто от хората в Европа, включително и в България. Промяната на часовото време има пряка връзка с епифизата, като отделянето на мелатонин, който способства за съня, значително намалява. Хората се чувстват непълноценни, неудовлетворени от това, което правят и това често води до депресивни състояния.
Лятното часово време е система, въведена за спестяване на разходи за осветление чрез увеличаване на използването на дневна светлина. При нея официално прилаганото време се измества обикновено с 1 час напред от астрономическото време, като остава така за пролетните и летните месеци. С това се цели подсигуряване на по-добро съвпадане на часовете от светлата част на денонощието и активните часове за работа и училище. Лятното часово време е най-често използвано в районите с умерен климат, поради значителните изменения в съотношението светла/тъмна част от денонощието в зависимост от сезона на годината.