Днес и утре в старозагорската болница "Тракия" за първи път в страната се провежда обучение на лекари от цялата страна в най- модерната програма за борба с рака на яйчниците. Програмата е за хипертермична интраперитонеална химиотерапия (HIPEC). у нас работи в Болница „Тракия“.

По време на практическия курс водещият хирург на болницата проф. Александър Юлиянов ще демонстрира с няколко операции възможностите на новата терапия при пациентки с овариален карцином (рак на яйчниците).
HIPEC е единственият ефективен метод за лечение на пациенти с напреднали тумори на перитонеума (перитонеална карциноза).
Новият метод се прилага по време на самата операция. При него се работи с висококонцентрирани и загрети разтвори, които се прилагат вътре в перитонеалната област (в корема) на пациента. Така за разлика от стандартната химиотерапия се избягва циркулирането на медикаментите в цялото тяло на болния. Това редуцира неблагоприятните ефекти върху останалите органи и тъкани на пациента.
В същото време методът позволява на лекарите да третират туморните клетки с по-високи дози химиотерапия. Загряването на разтвора също допринася за по-добрия ефект на лечението - повишената температура подобрява въздействието на химиотерапията върху туморните клетки и разрушаването им.
За да се приложи HIPEC, лекарите първо трябва да направят циторедуктивна операция - да премахнат всички видими тумори в коремната област. След това се прави самата химиотерапия с концентрирания и загрят до 41-42 градуса по Целзий разтвор. По този начин се унищожават останалите ракови клетки. Химиотерапията отнема около час и половина. Накрая разтворът се отстранява от пациента, едва тогава хирургът може да приключи и операцията.

проф. Юлиянов

От началото на годината най-модерният в света апарат за HIPEC работи в Болница „Тракия“. Програмата за HIPEC на болницата се ръководи от проф. Александър Юлиянов. Той е ръководител на Хирургията на високотехнологичната Болница „Тракия“-Парк в Стара Загора и международно признат експерт в областта на коремната хирургия и онкологията. Екипът му е разработил и извършил за първи път в света редица операции. Проф. Юлиянов е автор на повече от 150 научни статии в най-престижните международни научни форуми и списания. Редактор и рецензент е в редица медицински издания като Frontiers in Oncology, Central European Journal of Medicine, European Journal of Cancer Care, Medical Science Monitor, Quantitative Imaging in Medicine and Surgery, World Journal of Hepatology.
За нововъведения в хирургията на чернодробните тумори той е отличен с почетен плакет на Korea University Medical Center, Сеул и е включен в световния справочник "Кой кой е в медицината".