Прозрачно шумо и топлоизолационно пано, разработка на български екип, пести енергия и реално повишава температурата с 8 градуса вътре в жилището.
Това съобщи за zakazanlak.bg Георги Тончев, ръководител на екипа, разралотил съвместно с чужди фирми иновацията. Разработката спечели годишната награда на „Загорка-Зелен фонд“ за 2015 година и ще бъде реализирана върху избрана чрез интернет гласуване сграда на територията на област Стара Загора. Прозрачните шумоизолационни пана за прозоречни стъкла на Георги Тончев му донесоха и премия от 10 хиляди лева.
Разработката е резултат от дългогодишен труд и опити и е направена в партньорство с чужди фирми. Прозрачните шумо и топлоизолационни пана на практика са пасивен начин за целогодишна енергийна ефективност и пестене на електричество и топлина.
Изработени са от многократно рециклиран полимерен материал, който позволява ново рециклиране и може да послужи за изработка на нови пана. Монтажът на паната върху прозоречните стъкла е изключително лесен и не изисква специални машини или инструменти. Поставят се със специални магнитчета от външната страна на прозорците на сградите. Лесни са за почистване и миене, защото могат да се свалят.
Друго качество на иновативните пана е, че защитават от наранявания стъклото, освен основната им термофункция: през лятото да задържат топлината отвън и така да охлаждат естествено помещенията, а през зимата да спират излизането на топлината отвътре навън.
Разработеното прозрачно шумо и топлоизолационно пано е 37 пъти по здраво от едно стъкло, каза Георги Тончев. За енергийната ефективност на един среден апартамент, цената на паната е около 640 лева. Енергийната им ефективност се изразява в „спечелването“ на 8 градуса в плюс на температурата вътре в жилището. На практика в много голяма степен в повечето населени места може да се окаже и ненужно отоплението, при наличието на такива пана на прозорците на сградите, допълни Тончев.
Тестовете, доказващи енергийната ефективност на иновативните прозрачни шумо и топлоизолационни пана са направени с термовизионни камери отвън и с термометри отвътре.
Заради екологичната насоченост и енеригйна ефективност, разработката на софиянеца Георги Тончев и екип получи наградата на „Загорка-Зелен фонд“. Тя му бе връчена на церемония в Казанлък от изп. директор на „Загорка- Хайнекен“ Николай Младенов.
От 15 декември до 15 януари следващата година ще продължи гласуването на сайта на „Загорка Зелен фонд“ за избор на сграда в област Стара Загора, върху която да се изпълни идеята на Георги Тончев. Премираното предложение е избрано сред 25 изпратени различни авангардни екоидеи.

Още за паното, вижте от специален клип, /по-долу/, предоставен на zakazanlak.bg от Георги Тончев.