Нова технология позволява превръщането на непитейна в питейна вода. Тя е евтина и енергоефективна, съобщава сайтът economy.bg.

Близо 1.2 милиарда души нямат достъп до чиста питейна вода, сочат данните в световен мащаб. Чрез модифицирането на графен-оксидни мембрани учените създадоха „молекулярна цедка“. Мембраната пропуска само определени молекули и улавя всички останали. По този начин може да бъде добита вода с различни нива на чистота. Пречистващия механизъм е лесен и достъпен за направа. Дори в началния си стадий на развитие мембраната улавя до 85% от солта и 96% от оцветителите.

„Мечтата ни е да създадем умна мембрана, която пропуска големи количества вода, има висока ефективност, дълъг живот, може да се възстановява сама и премахва биологичните и неорганични замърсители, за да създаде чиста вода за много части от света, в които питейната вода е оскъдна. Работата ни насочва точно в тази посока“, споделя Маурицио Теронес – професор по физика, химия, материалознание и инженерство от щатския университет в Пенсилвания, САЩ, работещ по инотавтивния проект.