Те си викат, народът си плажува


Независимо от гръмогласието в публичното пространство от страна на синдикати и работодатели, предложението за отпадането на класовете за прослужено време не вълнува особено много трудовите хора на България, и в частност тези в Казанлъшко.
На практика в сезона на морето и дините гражданите са абдикирали от този социален спор, е изводът от онлайн анкета на сайта zakazanlak.bg, проведена през втората половина на месец юли.
Резултатите в анкета са едни от най- ниските в допитванията, организирани от сайта.


Общественото мнение на казанлъчани по въпроса кой ще надделее в спора за отпадането на класовете за прослужено време – синдикатите или работодателите, е на практика разполовено, с обща опция- недоверие в институциите и организациите.
Еднакъв брой и процент граждани- 35% са категорични, че не вярват на никого- нито на синдикатите, нито на работодателите, нито на държавата, защото „само търсят как да ни прецакат“.
Още толкова -35% пък са категорични, че „синдикатите ще побъркат държавата от стачки и протести и накрая ще откажат управляващите“.
Процентът на невярващите, че въобще от това намерение на работодателите и този креслив дебат в държавата ще има резултат, е още по-висок, като се прибавят и другите 8,7% на отговорили, че "в този спор няма да има победител, тъй като управляващите ще се уплашат от заканите на синдикатите и както става винаги, ще се откажат".



Хард говореното в публичното пространство по темата – отнемане на класове от страна на синдикатите, не е впечатлило гражданите, защото 13,4% от участвалите в анкетата са категорични, че „синдикатите само викат,, истината е твърде различна“.


Което означава, че отдавна и синдикализмът в България е твърде обтекаемо понятие, с недотам добра скала на доверие и акциите на двата най- големи синдиката в страната не се ползва нито с особено респект, нито с доверие от страна на болшинството граждани.
Категорично искането на работодателските организации обаче няма много симпатизанти, показват резултатите от онлайн анкетата, където повече от скромните 3,5% дават бонус за тяхното искане, с тезата, че „работодаталите са прави, не винаги стажът е предимство“.



Очевидно все още езикът на бизнеса не е езикът на работещите, а разделителните линии между двете категории са огромни.


Нито един от участниците в допитването не е заявил категорично, че работодателите са прави в исканията си за отпадането на класовете за прослужено време, тъй като не дават ясна и справедлива оценка за приноса на всеки един работник и неговите качества, каквито са работодателските тези, и „стига с този зле разбран комунизъм“.

Анкетите на сайта нямат претенцията за изчерпателност, но са добър ориентир за посоката на обществените нагласи като цяло.

В новата ни анкета, отново на сайта zakazanlak.bg в летаргичния и горещ август ви провоикарме с поглед към септември, когато децата отново тръгват на училище. Горещата тема на това лято, освен вълненията на синдикати и работодатели са и вълненията на просветниците и родители с предложеинята на Министерството на образованието и науката за по-дълги ваканции през учебната година, малко по къса лятна и начало на новата учебна 2018/2019 година да е от 1-ви септември.

Въпросът ни този път е :

Какъв е проблемът учебната година в България да започва на 1-ви септември, вместо на 15-ти?


Може да участвате и вие с отговор, ТУК:


http://www.zakazanlak.bg/