Гордея се, че съм представител на българските синдикати, защото в нашата страна синдикализмът е на много високо ниво, постигнат е конструктивен диалог с работодателите, заяви Светлана Станчева, заместник-председател на Фирмената синдикална организация на КТ „Подкрепа” в „Арсенал” АД и член на Изпълнителния съвет на Синдикалната федерация на металоработниците и машиностроителите към „Подкрепа” след завръщането си от последния международен форум с участието на синдикални лидери от 7 държави.


Синдикат „Подкрепа” е специално поканен да участва в реализацията на няколко съвместни проекта между Полша, Испания, Литва, Сърбия, Македония, Турция и България за обмяна на добри практики в синдикалното движение. В поредица от работни сесии, проведени във Варшава, Мадрид, Краков, Скопие участниците от различните държави представят своя опит и знания в сферата на синдикализма, взаимоотношенията между синдикатите и работодателите, както и законодателството в различните държави, което ги регламентира. Основните въпроси, дискутирани от синдикалистите, са подчинени на темата „Информиране, консултиране и участие на представителите на работниците и служителите в предприятията”.


Българският представител в международните форуми – Светлана Станчева от Казанлък, е категорична, че в големите предприятия с български работодатели синдикализмът е на много високо ниво. Тя конкретно цитира „Арсенал” АД, където диалогът с работодателя е конструктивен и ефективен. В подписания Колективно-трудов договор са договорени редица права на работещите в дужеството, има важни социални придобивки за работниците и служителите, част от които са ваучери за храна, допълнителен платен отпуск, финансова подкрепа, по-висок процент на класа за прослужено време и ред други. В резултат на доброто взаимодействие между синдикатите и ръководството във фирмата е и безплатната почивка на море в базата в Несебър. Синдикалните членове се ползват със защита на работното място.
„Когато има ползотворен диалог между синдикатите и работодателя, и резултатите са видими”, коментира още Станчева, посочвайки за положителен пример най-голямото машиностроително предприятие у нас - „Арсенал” АД.


Според наблюденията на синдикалистите у нас проблем има в създаването на синдикални организации в малките предприятия, в чуждестранните и мултинационалните компании. По-голямата част от предприятията на мултинационалните компании не членуват в браншова работодателска организация, от което следва, че за тях не важат договореностите в Отрасловия колективен трудов договор. Няма официална информация относно процесите на информиране и консултиране в предприятията, в които няма синдикална организация, както и липсва информация за легитимността на избраните членове на Европейски работнически съвети.


Подобряването на ефективността на социалния диалог между синдикатите и работодателите на всички нива – национално, отраслово/браншово и фирмено, е ключово за просперитета на икономиката и социалния статус на българските работещи. В тази връзка особено значение има въвеждането на общовалидност на отрасловите и браншовите КТД, смятат от Синдикалната федерация на металоработниците и машиностроителите към КТ „Подкрепа”. Въпреки това, категоричното мнение на българските представители в международните синдикални срещи е, че в България синдикализмът е на много високо ниво, за разлика от страни като Сърбия, Македония. Да не говорим за Турция.


„Проектите с международно участие по въпросите на правата, които имат работещите, и как синдикалните организации отстояват тези права, за начините на информиране и консултиране на работещите, са изключително полезни. Така ние „сверяваме” часовниците си, „попиваме” добри практики и честно казано, придобиваме основателно самочувствие, че сме много напред в това отношение”, заяви заместник-председателят на ФСО „Подкрепа” в „Арсенал”.

На снимката: Светлана Станчева - първата отляво надясно