Почва зимата. Иде сняг. Димитровден е.

Димитровден е. Народен и православен празник, отбелязван на 26 октомври в памет на свети Димитър Солунски.

Денят се отбелязва също и като празник на строителите, инженерите, ковачите, техниците и металурзите.

Според народните представи от Димитровден започва зимата, народна поговорка гласи: „Георги носи лято, Димитър — зима“.

Според легендата, Св. Димитър е покровител на зимата и студа и е по—голям брат на Св. Георги. Той язди на червен кон, а от дългата му бяла брада се изсипват първите снежинки — „Дойде ли Димитър, идва и снегът“, е казал народът ни.

Като предвестник на зимата и студа светецът се свързва със света на мъртвите. Затова около празника е една от най-големите Задушници. Българско народно предание представя Св. Димитър като брат близнак на Св. Георги.

На Димитровден се прибират ралата на сухо, редят се дървата за зимата, очакват се първите снегове. Характерни са и трите дни след Димитровден, т. нар. Миши дни.

Датата 26 октомври е приета и за ден на Сливен, Видин, Айтос и Радомир .

На Димитров ден, също като на Игнажден, се гадае по първия гост в дома.

Днес за здраво име черпят Димитър, Димислава, Димитрина, Димитрия, Деметра, Дима, Димо, Димка, Димчо, Димана, Митко, Митра, Митка, Митрана, Мита, Диян/а, Диан/a.

Димитър е едно от най- разпространените мъжки имена в България, нарежда се в Топ 5 на предпочитаните за новородени и през миналата година. Преди него са Александър, Георги и Мартин.

Мъжете с име Димитър в България са 123 хиляди.

На Димитровден празнуват и 24 560 Димитринки.

За разлика от мъжките имена, при жените няма име, производно на Димитър в Топ 10 сред имената за 2016 година у нас.

Сред кметовете на Казанлък от Освобождението до днес, само един е носил името на Свети Димитър солунски- Димитър Папазов, управлявал града в периода 1879-1880 година. Димитър Папазов е пра- прадядо на баскетболния треньор Тити /Константин/ Папазов.