Инициатива за връщане на оборотните стъклени бутилки от бира стартират компаниите от Съюза на пивоварите в България (СПБ). Новата кампания „Върни ме“ е част от постоянната грижа и отговорност на индустрията към опазването на околната среда и преход към т. нар. кръгова икономика. Тази година връщането на празни бирени бутилки ще се провежда в над 10 000 търговски обекта в цяла България. Всеки от тези обекти ще има на витрината си стикер със знака на кампанията, който ще служи като ориентир за потребителите къде и как могат да върнат стъклените си бутилки от бира. За това съобщиха от браншовата организация по време на ежегодния Пролетен бирен салон, който се проведе в София.
В кампанията участват само оборотни стъклени бутилки от бира, които на етикета си са обозначени със знака на кампанията „Върни ме“. Това са всички стъклени бутилки от бира за многократна употреба. Бутилките за еднократна употреба, т.н. необоротни бутилки, не участват в кампанията. Те следва да се изхвърлят в контейнерите за разделно събиране на стъкло, за да бъдат рециклирани.
За Съюза на пивоварите кампанията „Върни ме“ е много важна, тъй като с обратното изкупуване на бирените бутилки за многократна употреба се насърчават практиките на кръговата икономика и въвеждането на системи за връщане на амбалажа, наричани ,,депозитни системи“ или DRS“, коментира Ивана Радомирова, изпълнителен директор на СПБ. Тя допълни, че в момента Европейският парламент разглежда нов Регламент за опаковките и отпадъците от опаковки, според който до 2030 г. поне 10% от пусканите на пазара опаковки за бира трябва да са за многократна употреба. Общо за всички видове стъклени бутилки следва да се постигне 75% рециклиране, а във всяка опаковка трябва да се влага рециклиран материал.
Предвижда се и депозитните системи за обратно изкупуване на опаковки от бира, безалкохолни напитки и бутилирани води също да станат задължителни.
Стъклото се рециклира стопроцентово и може да бъде използвано повторно под друга форма. Важно е да не изхвърляме стъкления амбалаж сред природата, тъй като той не се разгражда по естествен път вследствие на природни или климатични условия. Когато попадне в околната среда, стъклото може да остане там за следващите 1 000 000 години.
dimitar преди 1 година
dimitar преди 1 година