Стотици посетители и гости посреща днес казанлъшкото село Голямо Дряново. Селото е домакин на единствения по рода си в страната Фестивал на ореха. В третото му издание среща си дават орехопроизводители от региона и страната, както и производители на черупкови плодове, етерично маслени култури, народни занаяти, майстор- кулинари, производители и вносители на машини за преработка на черупкови плодове.



По традиция началото на фестивала на ореха бе дадено от топовен гърмеж от Черешово топче, а кукери прогониха злото от селото и ореховите градини на производителите.
Един от акцентите в тазгодишното трето издание на фестивала е уникалната етнографска изложба на народни носии, собственост на семейството на Иван Стоянов от Шумен.
Домакините на фестивала – Кметство Голямо Дряново и НЧ „ Зора -1902“, връчиха традиционните две престижни награди на фестивала- „Златен орех“ – на майстора на оръжие от Мъглиж- Христо Николов и пластиката „Орех“- за запазване на българските фолклорни традиции на Иван Стоянов от Шумен. Той и съпругата му са притежатели на най- голямата частна колекция от автентични народни носии. На голямодряновския фестивал те показват 25 от тях. Сред тях е Невестината премяна от Русенско, отличена с първа награда на фестивала в Жеравна.



Концерт на сдружение Калиферови хайдути, както и на Големите гайди от Асеновград, пресъздаване на народни традиции и обичаи, фолклорна програма, кулинарни дегустации на различни ястия и хлябове, приготвени от орехи и бадеми, щандове с вино и етерични масла и води, сувенирни шандове, детски арт работилници, демонстрация на машини за орехопреработка и много настроение, допълват атмосферата на Третия фестивал на ореха в Голямо Дряново. Сред гостите на фестивала бе и лидерът на БСП Корнелия Нинова, която си тръгна от Голямо Дряново с орехи, мед и вино, местно производство, книга за народните носии и букет лавандула.
Националният фестивал на ореха се провежда с подкрепата на земеделските производители Георги Василев и Спас Момов и Община Казанлък, и е под патронажа на Националната асоциация на производителите и преработватели на черупкови плодове.



2 500 декара са насажденията с орехи в землището на Голямя Дряново, като голяма част от градините са създавани в периода 1965-1967 година. Тук сее намирал и най-стария орех у нас – дърво на 500 г. За него през 1965 г. е издадена и пощенска марка. По време на първото издание на Фестивала на ореха преди три години, голямодряновци засадиха негов наследник. Тогава бе създадена и Национална асоциация на производителите на черупкови плодове, в която вече членуват над 40 души.
Според кмета на Голямо Дряново Петьо Апостолов, според местна легендане може да си жител на Голямо Дряново, ако не си засадил поне един орех.