Каквото и да се говори за младите хора, те не трябва да се поставят под един знаменател. Със сигурност, винаги е имало различни хора – умни и глупави, добри и не толкова, целеустремени и разсеяни…
Неда Петрова е ученичка от 12 Б клас в казанлъшката ППМГ „Акад. Никола Обрушков“, профилирана в специалността „Приложно програмиране“. Тя е част от групата от Математическата гимназия, която по-системата на дуалното обучение води занятия в „Арсенал“ АД. Неда знае, че информационните технологии и чуждите езици са много важни за бъдещето ѝ, а още от сега вече има ясен план как да продължи образованието си. Девойката самостоятелно учи японски, защото иска да учи „Японистика“. За кандидатстването и в университета това не ѝ е необходимо, защото изпитите са по английски език, където тя има много добро ниво, тъй като го изучава упорито от 10 години. Има нужните сертификати за високо владеене на езика, но интересът към екзотичната далекоизточна страна я провокира да започне овладяването на този доста толкова различен език, както и историята и културата на Страната на изгряващото слънце.
В интернет Неда намира онлайн платформи, на които изучава не само думи и граматика, но може да чуе и самото им изговаряне, ударенията, интонацията… На мобилния си телефон изтегля подходяща клавиатура, с която може да пише текстове. Така напредва упорито в овладяването на сложния за европееца японски език.
Жителите на далекоизточния архипелаг имат три „азбуки“ – катакана, хирагана и канджи. Първите две имат по 48 срички, т.е. не са точно азбука, тъй като всеки символ отговаря не само на един звук. С хирагана има възможност да се пишат и думи, които за чуждици в японския, затова и младата дама полага най-много усилия за изучаването на точно тази писменост. Що се отнася до канджи – това са йероглифи като в китайския, а те са хиляди. За нормална грамотност се смята, ако владееш поне 2000 йероглифа. Освен това японския език има различен словоред, а вместо предлози, се използват следлози, има и много други особености. И се пише отгоре, надолу и от дясно на ляво.
Според Неда, изучаването на езици е голямо богатство, особено на такива, които не са много популярни в Европа и света. Тя смята, че това ще и помогне много в бъдещата ѝ професионална реализация.
на снимката: Честит рожден ден! - написано на японски
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!