Новината, че Клубът на фотолюбителя в Казанлък се предоставя за безвъзмездно управление на Музея на фотографията и съвременните визуални изкуства, е повече от прекрасна. Предложението на Община Казанлък по писмо на директора на музея инж. Стефан Папукчиев бе прието днес от общинските съветници. Но.... къщата, където се е помещавал навремето домът на фотолюбителите, е в окаяно състояние, алармира председателят на ПК по култура Борис Кърчев, който вчера е участвал в Приемно-предавателна комисия, огледала и приела материална база. Покривът е компрометиран, част от стените са напукани, няма осветление, дървенията е проядена, има течове, навсякъде е разхвърляно и мръсно, дворът е разнебитен и запустял – изобщо сградата изглежда напълно изоставена, акцентира Кърчев. Необходими са средства, за да се приведе в нормално състояние.



Състоянието на сградата е установено именно вчера и на днешното заседание на Общинския съвет то бе оповестено от председателя на културната комисия в местния парламент.


Клубът на фотолюбителя се помещава в сграда, която през 1981–ва е реставрирана и е обявена за архитектурно-строителен паметник от местно значение. Двадесет години по-късно е предоставена на Народно читалище „Искра 1860“. На 21 декември 2016 година Клубът на фотолюбителя се връща обратно от читалището на Община Казанлък. Първата Приемно-предавателна комисия, установяваща състоянието на материалната база, е сформирана със заповед на кмета на община Казанлък и прави оглед и констатации на място вчера, 22 февруари. Председател на комисията е главният архитект на Общината Георги Стоев. Гледката, на която всички участници в отгледа се натъкват, е потресаваща.

Кметът Галина Стоянова подчерта, че дългогодишен стопанин на Клуба е НЧ „Искра 1860“ и по негово желание сградата е прехвърлена на Община Казанлък. Според Пламен Караджов, председател на групата съветници от "БСП-Лява България", читалището многократно е предлагало на Общината да бъде планиран ремонт на сградата, но предложенията били отхвърлени. Председателят на ОбС Николай Златанов отговори, че Общината по никакъв начин не е длъжна да предоставя средства на читалищата за определени дейности. Задължението за стопанисване и поддръжка е на ползвателя, в случая - читалище "Искра 1860". Къщата, популярна като Клуб на фотолюбителя, заема 89 квадратни метра площ, а целият имот е 214 квадрата.



Сградата на Клуба на фотолюбителя е построена преди 117 години – в 1900 година. Според нашия известен съгражданин, известен с изследванията си на старите казанлъшки родове и доскоро заместник-председател на Старозагорския Окръжен съд – Стефан Саранеделчев, през 50- те години на миналия век, когато директор на Музей "Искра" е бил Чудомир, в неговата експозиция е имало снимка на тази къща с надпис, че тя е най-старата запазена къща в Казанлък. Саранеделчев споделя следното: „По него време в нея живееха няколко бедни семейства, в едно от които мой връстник, с прякор "Кривчо". Той също казваше, че къщата е строена преди около 300 години и това е останало е в моето съзнание без да съм сигурен дали е истина. Просто се доверявам на изследванията на Чудомир.“


Ако е така, то отношението към тази къща би трябвало да е още по-специално. И след като през 1981 година фотолюбителите са я припознали като свой дом и са участвали в неговото създаване, най-разумното решение за нейното ползване и превръщането й отново в притегателен център за майсторите на фотообектива, е той да се стопанисва от Музея на фотографията и съвременните визуални изкуства. Освен всичко това, част от помещенията в сградата на Клуба ще могат да приютят и уникални експонати от все по-нарастващия музеен фонд от фотоси, фотоапарати, уникална фотографска техника и материали, албуми, фотокартички. Музеят бе открит през юни 2016 година и е единственият по рода си културен институт в България.

Линкът към всички снимки, направени вчера по време на Приемно-предавателната комисия: https://www.facebook.com/pg/Museum.of.photography.kazanlak/photos/?tab=album&album_id=475415026180050