Благодарствена грамота от министъра на външните работи на Япония Фумио Кишида получи кметът на община Казанлък Галина Стоянова. Грамотата й се присъжда за постигнати забележителни успехи и усилия за укрепването на отношенията между България и Япония и по-специално за активния над 10 годишен обмен на Казанлък с японските градове Фукуяма, Хирошима и Мунаката. Високото отличие се присъжда и за инициирането, съдействието и реализирането на събития, представящи японската култура в Казанлък, както и за изграждане на единствената в света скулптура на Японката.
Благодарствената грамота бе връчена лично от посланика на Япония у нас Н. Пр. Такаши Коиздуми.
Надявама се и занапред нашите два народа да вървят заедно, каза по време на церемонията по връчване на високото отличие първият дипломат на Япония у нас.



Община Казанлък, в лицето на кмета си е първата община в България, която получава такова признание от министъра на външните работи на Япония. Жестът на приятелство е посветен и на започващите от 5 октомври Дни на японската култура в България. Част от проявите в дните ще са в Казанлък, където на 9-ти октомври ще гостува древният танцов театър с над 500 годишна история НО. Кметът на Казанлък благодари за високото отличие и изрази надежда, че българските институции ще продължат да работят за развитието на отношенията между двата народа. От името на казанлъчани тя изказа благодарност за оценката на японския народ, като подчерта, че огромна е заслугата за това на танцовия ансамбъл „Арсенал“ и неговия художествен ръководител Христо Стоянов, Почетен гражданин на японския град Мунаката. Вече 18 години казанлъшките танцьори са посланици на приятелството между двата народа чрез танц. За 15 ти път тази година, до края на септември, казанлъшките фолклористи са участници в Световния фестивал на България, който се провежда в няколко японски града.

По време на срещата кметът на Казанлък разказа подробно за отношенията между двата народа, както и за намеренията за побратимяване на казанлъшко училище с училище от приятелски на Казанлък японски град.
Всички гости от Япония, които ме посещават, изпращам във вашия град, за да видят невероятната скулптура на Японската жена и да се снимат с нея, каза за сайта zakazanlak.bg Н. Пр. Посланик Коиздуми. Близо 100 са студентите от Япония, които изучават български език под различни форми, добави той. Посланикът съобщи също, че през октомври в Япония ще се проведе конференция между представители на Японската асоциация за културен и туристически обмен и представители на българското Министерство на туризма. Там може да се родят и нови идеи за сътрудничество между двата народа, добави посланикът. Споразумение за конкретно сътрудничество между двете институции ще бъде подписано в България, в рамките на започващите на 5 октомври Дни на японската култура у нас.