Издават книга на Раковски по случай 200-годишнината от рождението му

Поемата „Горски пътник“ излиза днес след повече от половин век, информират от "Българска история"

Революционер, публицист, изследовател на българската история и етнология, Георги Раковски е една от знаковите фигури на Възраждането. Неговият принос към родната литература е оценен високо, а сред множеството му произведения се откроява „Горски пътник“.

Съби Стойков Попович, известен и като Георги Сава Раковски, е роден на 14 април 1821 година в Котел. Раковски е личност с голям идеен размах – той е етнограф, журналист, издател, учител по чужди езици и дори поет. Взима сериозно отношение и по църковния въпрос. Негови „ученици“ в по-голяма или по-малка степен са В.Априлов, Д.Цанков, Ив. Касабов, и най-вече – В.Левски. Георги Раковски е първият идеолог и организатор на националноосвободителното движение в България и е негов ръководител през първите десет години. Като идеен вдъхновител на четническото движение, той не само поставя началото на организираното националнореволюционно движение, но го издига на нов, още по-висок организационен етап. Неговият богат опит и теоретична дейност са използвани от следващото поколение български революционери в лицето на Васил Левски и водачите на Априлското въстание от 1876 година. Целият му живот е посветен на делото за освобождение на България от османско владичество.

По случай 200-годишнината от рождението на видния котленец, която отбелязваме на днешна дата, сдружение „Българска история“ публикува луксозно юбилейно издание на поемата. Любопитен факт е, че за последен път тя излиза самостоятелно през далечната 1958 г., което я прави непозната за голяма част от съвременните читатели.Публикуваната в Нови Сад преди повече от век и половина творба е първият значим художествен текст, възпяващ хайдушкото движение. Нещо повече, литературната критика приравнява значението на текста за българската национална митология с това на „История славянобългарска“.

Сюжетът заимства епизоди от биографията на самия Раковски, а произведението бързо се превръща във вдъхновение за редица изтъкнати революционни дейци. Легендарният Хаджи Димитър например заявява, че „след прочитането на „Горски пътник“ ние станахме политически хайдути“.

Освен със своите полиграфически достойнства, настоящото издание се отличава с над триста редакторски бележки, даващи необходими разяснения върху емблематичния възрожденски текст, допълват от „Българска история“. В пълен вид са оставени разясненията на самия Раковски, които той нарича „Замечания“.