Градят параклис в Гарнизон-Казанлък

Православен параклис „Свети Великомъченик Димитър Солунски Чудотворец“ ще бъде издигнат в района на Гарнизон - Казанлък, където са разположени военни формирования от състава на 61 Стрямска механизирана бригада. Тържествената церемония по полагането на основния камък ще се състои на 16 май 2019 година, съобщават от Военно формирование 22180.

Изграждането на параклиса е с благословението на Старозагорския митрополит Киприан. В тържеството по случай първата копка се очаква да вземат участие кметът на община Казанлък, командирът на 61 Стрямска механизирана бригада бриг. ген. Пламен Йорданов и други официални лица.

Свети Димитър Чудотворец е роден в Солун през III век. Покръстеният като дете Димитър насърчавал разпространението на Христовата вяра.

Според източниците, при връщането си от поход от източната част на Империята, Максимиан спрял в Солун и поискал от Димитър да се откаже от вярата си, но никакви увещания не помогнали. По нареждане на императора Димитър бил прободен с копие в 306 година. Мощите на светеца били запазени и положени в сребърен ковчег в малък каменен храм, в който също се случвали чудеса.

В иконографията Свети Димитър се изобразява като светец-воин. В много български икони неговото копие пронизва Василий II Българоубиец или турчин. В гръцката иконография жертвата е българският цар Калоян, тъй като гръцките православни вярват, че именно Свети Димитър е спасил Солун през 1207 г., убивайки българския цар Калоян, който бил обсадил града, в Русия - татарин. Т.е. формално злото се асоциира с някой, който конкретно го олицетворява в някакъв исторически етап и среда. Православните църкви, с цел да изгладят възможните националистични тълкувания на иконографията, приемат, че жертвата на Свети Димитър е антихристът.

По време на Втората българска държава Свети Димитър е сред най-почитаните светци и най-вече в столицата Търново. Първите Асеневци смятат Свети Димитър за свой покровител.