Може да има забавяне при провеждането на процедурата по броенето на гласовете след изборите и попълването на протоколите с резултатите, заявиха от Централната избирателна комисия (ЦИК).
Рискът идва от прословутото видеонаблюдение в реално време, при броенето на бюлетините. След като гласуването приключи, председателят на всяка секционна комисия включва мобилното устройство за видеонаблюдение, след което сканира QR код от плик, предназначен за изборния ден. Машината трябва да е включена през цялото време, докато комисията работи.
Тогава членовете на комисията се захващат с ръчното броене на бюлетините. Най-напред отварят урната с хартиените бюлетини. Те се изваждат една по една, броят се, а резултатите се попълват в черновата на протокола – също на ръка.
Всяка хартиена бюлетина трябва да се покаже така, че да се вижда отбелязаният вот. Едновременно с това, членът на комисията, който показва бюлетината, „обявява високо и ясно номера на кандидатската листа, съответно гласът “Не подкрепям никого”, както се обяснява в инструкцията. По същия начин се обявява и преференцията, ако е отбелязана такава.
Хартиените бюлетини се подреждат, като за всяка кандидатска листа се прави отделна купчинка. Правят се още две купчинки – една с гласовете “Не подкрепям никого” и една от недействителните гласове. Ако се намери недействителна бюлетина, тя се показва и се обявява защо е недействителна.
В указанията се посочва и кои гласове трябва да се сумират. Така се получават контролите, чрез които може да се проследи дали резултатите са попълнени правилно.
По същата схема се действа и по отношение на втория вид хартиени бюлетини – тези от машинното гласуване. Тук, разбира се, няма невалидни гласове, тъй като машините не позволяват подаването на такива.
Когато се попълни цялата чернова, данните се прехвърлят в секционния протокол, отново ръчно. Тук членовете на комисията трябва да са много внимателни, защото ако допуснат грешки, ще трябва да поискат нов протокол от съответната районна комисия. След като протоколът е попълнен и подписан, устройството за видеонаблюдение се изключва.
Събират се и се опаковат бюлетините и останалите изборни книжа, предава се машината за гласуване (ако в секцията има такава) на фирмата „Сиела Норма“, която обслужва машинния вот, и секционната комисия поема към своята районна комисия. Там данните от машинното гласуване се прехвърлят от флаш паметта, а протоколът се проверява за грешки. Ако се открият такива, документът се връща обратно на секционната комисия, за да го поправи.
Всички тези напътствия, вероятно ще удължат работата на секционните комисии, но с колко, не може да се каже. Според РИК-Стара Загора, забавянето няма да е голямо. Това може да се отрази и на отчитането на крайните резултати от вота.
Най-облагодетелствани са комисиите с до 300 избиратели, в които няма да има машини. Там няма да се налага сборуване на двата вида подадени изборни книжа, а и броя на гласувалите е по-малък. В последните години почти не е имало избори, на които да няма промяна на изборните правила. Това води до много непредвидени грешки, които допускат дори опитни хора, многократни участници в процедурата.
Промяната в ИК, и приемането на видеозаписите по време на броенето са въведени, уж за да няма никакви съмнения, относно честността на вота. Така се хвърля съмнение в работата на хората, които през годините са работили в секционните комисии, въпреки че, за периода от последните три-четири години, няма нито едно по-сериозно нарушение или манипулация, което да е констатирано при проведените в този период избори.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!