Настъплението на опасния вирус Зика към Европа


Всичко по-важно, което трябва да знаете за епидемията, обхванала държавите от Северна и Южна Америка, Карибския басейн и настъпваща към Стария континент.
Все повече правителства в страните от двете Америки, които са силно засегнати от опасния вирус Зика, излизат с предупреждения към населението и най-вече към жените, които планират бременност. Предупреждението е да отложат забременяването си поне до 2018 година. До момента не съществува ваксина, нито лечение за болестта, а само на симптомите й. Вирусът обаче достигна и Европа.
Защо епидемията е толкова страшна?
Вирусът се разнася от комари и в момента е най-силно разпространен в Южна Америка и Карибския басейн, но все повече случаи се докладват и в цяла Северна Америка. Единствената страна, която може да остане незасегната в тази част на света е Канада. Разпространението обаче вече е масово в Пуерто Рико, Мексико, Бразилия, Панама и Венецуела. В тези държави има и най-много случаи на раждания, при които бебетата са увредени, именно под въздействието на този вирус. Видимо децата се раждат с по-малки глави, тъй като развитието на мозка им е спряло в момента на заразяването. При възрастните вирусът предизвиква тежки състояния и дори парализи.
Как се предава Зика?
Той идва от комарите от вида Aedes aegypti, които са най-разпространени в двете Америки.
Смята се, че заразата се разпространява и по полов път, но тази теория все още не е потвърдена от Световната здравна организация. Не е категорично заявено и дали се предава по кръвен път.
Комарите Aedes mosquitos разпространяват и други болести, но сега са свързани с най-новата заплаха за човечеството – вирусът Зика. Симтомите на това заболяване са треска, зачервявания и обриви по кожата, съпроводени с мускулни болки, болки в ставите и възпаление на окото в продължение на около седмица или по-малко. Сегашният проблем се крие в усложненията. Като много други вируси, включително инфлуенца вируса, Зика изглежда предизвиква при някои хора неврологични поражения, означавани като синдром на Guillain-Barré, който може да доведе до тежка парализа.
Световната здравна организация разпространи през януари информационен бюлетин с подробно описание на вируса Зика. За първи път той е открит при макаци резус в Уганда през 1947 година при мониторинг на горските форми на жълтата треска. След това, през 1952 година, вирусът е установен при хора в Уганда и в Танзания.
Дефекти при новородените и парализи?
След избухването на заразата са отчетени множество случаи на новородени с микроцефалии – рядко заболяване, причинено от аномалии в мозъчното развитие в утробата и се проявава видимо в бебетата, които се раждат с твърде малки глави.
Вече споменахме и негативните симптоми при възрастните, заразени със Зика.
Как избухна заразата и кога достигна Европа
Като цяло вирусът Зика е слабо познат извън Африка и Чили преди да се разпространи масово и в други държави през 2014 г. Заразата първо достига Великденските острови, а през 2015 г навлиза в Южна Америка и след това се разпространява в Мексико и Карибския басейн и достига Северна Америка към края на годината. В началото на 2016 вече има съмнение за първите случаи Зика в Европа – по-конкретно в Дания, Великобритания, Холандия, Италия, Швейцария и Швеция.
Датски турист, завърнал се от Латинска Америка, е бил приет за лечение в болница в град Орхус, защото е заразен с вируса Зика. В Швеция също бе съобщено за първи регистриран случай на заразяване. Властите засега не виждат риск от разпространяване на заболяването.
Досега в Европа бяха регистрирани най-малко три случая във Великобритания, десет в Холандия, два в Швейцария и четири в Италия. Става дума за туристи, завърнали се от Южна Америка.
Превенция
Хората, които посещават тропически зони, където комарите от вида Aedes са силно разпространени, трябва да използват задължително репеленти и да покриват голите части на тялото си. По-добре е да носят дълги панталони и ризи с дълъг ръкав, а дрехите да са със светъл цвят. Полезно е дори лицето да е покрито с мрежа.
Местните власти пък трябва да покриват малките водни басейни и да пресушават местата със застояла вода, а също и да не допускат изхвърлянето на отпадъци на открито.
Държавите, в които случаите на заразени с вируса Зика, са потвърдени официално:
Барбадос ,Боливия,,Бразилия,Капо Верде,Колумбия,Доминиканска република,Еквадор,Ел Салвадор, Френска Гвиана,Гватемала,Гуаделупе,Гана ,Хаити,Хондурас,Остров Мартиник ,Мексико,Панама,Парагвай,Пуерто Рико,Сейнт Мартин,Самоа,Суринам,Венецуела .
Докато мащаба на последствията започва тепърва да се разкрива, учените отчаяно се опитват да разберат повече за малко известния вирус. Дали той е еволюирал превръщайки се в по-тежко и заразно заболяване при хора?
Това, което притеснява вирусолозите е, че преди 2000 г. не беше известно Зика да се е разпространявала свободно сред хората и да причинявала усложненията, които виждаме днес, като забавено развитие на мозъка на зародиша (микроцефалия) и потенциално смъртоносното неврологично заболяване при възрастните.
Няколко лаборатории в момента се подготвят да изследват подробно дали последните щамове са по-ефективни при инфектирането на комарите - и дали това е свързано с определени мутации. След като открил молекули по повърхността на Зика, които наподобяват на тези при денга вируса, учените стартират изпитване, за да се провери дали излагането на един от вирусите причинява опасни имунни реакции при другия.
"В момента се извършват доста изследвания в Бразилия," обяви Маурицио Ногуейра от Медицинския Факултет на Сао Хосе в Рио Прето, Бразилия, но резултатите ще отнемат време, докато епидемията се разраства. "Опитваме се да сменим гумите, докато колата е в движение", обобщава Ногуейра.

Източник: manifesto.bg