Днес почитаме небесния покровител на България
Днес Българската православна църква отбелязва 1070 години от смъртта (Успението) на Св. Иван Рилски. Най-великият светец на българска земя се е родил през 876 г. в село Скрино в Осоговската планина. Бил съвременник на княз Борис, на неговия син Владимир, на цар Симеон Велики и на Симеоновия син цар Петър - време на широко разпространение на християнството в пределите на България. Като юноша той копнеел да се посвети в служба на Бога, напуска родното си място и постъпва в манастир. След като приема монашеството, напуска манастира и се скита на много места. Накрая се установява в Рила и основава Рилския манастир. В края на живота си светецът се отдава на уединение в молитви Богу. Умира на 18 август 946 г. и е погребан в малката манастирска църква на Светата Рилска обител.

Около 980 г. мощите му са открити и пренесени в София, а той е канонизиран за светец. През 1183 г. унгарският крал Бела III отвоюва Средец от византийците и отнася мощите му в Унгария, откъдето са върнати след четири години. След Освобождението на България от византийско робство цар Асен I ги пренася в столицата Търново през 1195 г. През 1469 г. монасите от Рилския манастир пренесли светите мощи в своята обител, където почиват и досега.

Свети Иван Рилски, наричан още преподобни Иван Рилски Чудотворец, е обявен за изключителен небесен покровител на българския народ и за най-популярния български светец-лечител. Народната медицина препоръчва при продължителна болест да се направи служба пред мощите на светеца.

В края на живота си той съставил своя "Завет" - уникален документ, от който са познати четири преписа, един от които и понастоящем е изложен в музея на Рилския манастир. В него светецът завещава на хората да съхранят вярата си непорочна от "всякакво зломислие" и да се пазят от "сребролюбивата змия", "защото сребролюбието е корен на всички злини". В Завета още се казва: "Не търсете да бъдете познавани и обичани от земните царе и князе, нито се поддавайте на тях!".

На този ден празнуват и миньорите, геолозите, и работниците от енергийно-суровинния отрасъл.
Преди повече от 100 години, по предложение на пернишките въглекопачи, цар Фердинанд издава Указ, с който определя 18 август – Деня на успението на Св.Иван Рилски, за ден, в който се чества професията на миньора.
Определянето за патрон на българските миньори на Свети Иван Рилски не е случайно. Този светец притежава характерните черти на професията на миньора: твърдост, воля, състрадание и човеколюбие.