На 10 ноември от 17.30 часа в Литературно-художествен музей „Чудомир” ще бъде представен филмът „Моето лято в „Слънчев бряг”. Това е разказ на единствения оцелял до днес лагерист по времето на социализма – казанлъчанина Христо Мичев.

Той попада в лагерите на смъртта едва на 17 години и вместо на курорта „Слънчев бряг”, е изпратен в едно от най-зловещите места, където биват заточени инакомислещите българи. И става свидетел на неща, които няма да забрави до края на живота си.

28 години от началото на демократичните промени в България сякаш всички забравиха за случвалото се в лагерите на смъртта, а младото поколение дори не може да си представи какво е това. Именно този филм, режисиран от нашия съгражданин - журналиста и писателя Петър Марчев, ще върне паметта за онези тъмни времена в българската история. През погледа на друг казанлъчанин - Христо Мичев, оцелял по чудо, за да ни разказва.

Според архивите, между 1945 г. и 1962 г. в 86-те трудови лагери на комунистическа България са въдворени 28 530 „врагове на народа”. По оценки на изследователите общият брой на политическите концлагеристи в България е много по-голям от официално признатите близо 30 хил. души, защото до 1951 г. народната власт не води отчет за въдворените в лагерите. А това е времето, когато броят им е бил най-голям, пише Н. Цеков в своята статия „Българският Гулаг”, публикувана през май 2012 година в Deutsche Welle.