Две експозиции представят даровете на Долината

Две изложби ще бъдат открити в Казанлък в края на тази седмица. Те са част от програмата на 12-тите поред Празници в Долината на тракийските царе .

В четвъртък, 17-ти август на площад „Севтополис“ в града се открива експозицията на открито, на тема: „Археологически проучвания в Казанлъшката долина“.
Изложбата е дело на Националния археологически институт с музей /НАИМ/ при БАН, СУ „ Св. Климент Охридски“ и ИМ „Искра“ в града. Паната разказват за значимите археологически открития в Долината на траките, направени през последните 25 години.

Ден по-късно, в петък, 18-ти авгут, в галерията на улица „Искра“ 4 в Казанлък, се открива ексопозиция по повод 110- годишнина от рождението на първия извънстоличен лютиер- казанлъчанина Данаил Аврамов.



Данаил Аврамов е роден на 20 август 1907 г. в Казанлък. Баща му Аврам Данаилов е майстор каменоделец, преселник от Македония. Чичовците му, Илия и Димитър Данаилови са резбари от прочутата Дебърска школа. В годините на своята творческа зрелост Данаил Аврамов създава музикални инструменти, които наред с високите си звуково-темброви качества се отличават и с изящния си външен вид.
Аврамов създава редица музикални инструменти, които се превръщат в шедьоври едновременно и на изобразителното, и на лютиерското изкуство. Не случайно изработена от него китара получава Първа награда.


От най-ранна възраст Данаил Аврамов има още едно голямо желание – мечтае да се занимава и със самолетостроене. Седем години от своя живот посвещава на тази дейност. В казанлъшката самолетна фабрика “Капрони” взема участие в изработката на българските самолети тип “Чучулига”, “Гибла” и “КБ 24”.
Данаил Аврамов е още и талантлив художник, пейзажист. Участвал е в 28 общи художествени изложби на регионално и национално равнище, в които често е награждаван и отличаван.

Приживе е уредил осем самостоятелни художествени изложби, а посмъртно негови творби са представени в две юбилейни експозиции през 1997 и 2007 г. Откриващата се в петък експозиция ще бъде третата.
Негови картини се съхраняват във фонда на Художествената галерия в Казанлък в Галерията в Русе, както и в редица частни колекции.
Данаил Аврамов е и дългогодишен участник в театралния колектив на НЧ “Искра”, за което също е награждаван, а в далечната 1926 г. е сред основоположниците на ски спорта в родния си град.


Бил е член на най-малко десет художествено-творчески и професионални организации, сред които Съюза на българските музикални и танцови дейци, на българските лютиери.
Инструментите, изработени от Данаил Аврамов, доказват своите качества на музикалния пазар в редица държави от Европа и извън нашия континент. Интересен е фактът, че негови инструменти са предпочетени от музиканти в такива страни, които имат утвърдени лютиерски школи с продължителна история и традиции като Италия, Русия, Германия. Освен в тези държави произведения на неговото лютиерско изкуство са намирали добър прием в Швеция, Турция, Израел и Австралия. В десетилетията след 1944 г. търговските контакти по частен път с държавите от т. нар. “второ направление” се сблъскват с редица административни затруднения. Затова и Аврамов е сред малцината български майстори на музикални инструменти от онова време, за които се намират публикувани сведения, че са реализирали своята продукция, извън границите на България .А това е било голямо и безспорно признание за все още младата в онези години българска лютиерска школа.



„Никога не съм се опитвал да надскоча сянката си. Карал съм я тя да ме гони…”, обичал да казва Данаил Аврамов.

По материали на Албена Хинкова и доц.Марин Добрев