Няма случаи на морбили в Старозагорско

Няма регистрирани случаи на болни от морбили в област Стара Загора към днешна дата, съобщават от Регионалната здравна инпекция.

Последният взрив сред населението в областта е през 2009/2010 г., когато от морбили заболяват 1486 души. Тогава регистрираните случаи са при деца от 1 до 4 г. и от 5 до 9-годишна възраст.

50% от заболелите са били неимунизирани или без данни за имунизация. 64,9% от регистрираните случаи заболяват като контактни.

По време на проведените извънредни кампании за имунизации през 2010 г. в областта, са обхванати 2381 лица на възраст от 13 месеца до 20 години.

През последните 3 години имунизационният обхват срещу морбили, паротит и рубеола е над 95%, допълват от РЗИ, като уточняват, че това гарантира добра защита сред населението.


Заради новооткритите случаи на морбили в страната, Районната здравна инспекция в Стара Загора изпрати предписания до всички общопрактикуващи лекари, относно преглед на имунизационния статус на лицата от 13 месеца до 18 години, подлежащи на имунизация срещу морбили.

Откритите неимунизирани деца или такива с непълен имунизационен статус, трябва незабавно да се обхванат с комбинирана ваксина срещу морбили, паротит и рубеола, като не се допускат случаи на необосновано отлагане от ваксинацията. Същите предписания са изпратени и до лечебните заведения за болнична помощ и ЦСМП за своевременна диагностика, хоспитализация и лечение на заболелите от морбили.

За предпазване на децата от тежки ваксинопредотвратими инфекции и техните усложнения, РЗИ - Стара Загора призовава родителите да водят редовно децата си при личния си лекар за поставяне на необходимите за възрастта ваксини по имунизационния календар на България.


При липса данни в имунизационния паспорт на детето за извършена имунизация срещу морбили, паротит и рубеола, родителите незабавно да се обърнат към личния лекар за ваксинация, препоръчват от РЗИ.


Болестта морбили, позната още като дребна шарка, е силно заразно заболяване. Не бива обаче да се бърка с варицелата, която е доста по-безобидна.

Вирусът е способен да направи бързо епидемия, като тя може да тръгне дори от само 2-3-има болни, ако не се вземат спешни мерки. Предава се по въздушно-капков път или при директен контакт с болен човек. Морбили е толкова заразно, че не е нужно да имате интензивен контакт с болния - да ядете на една маса или да прекарате часове заедно. Достатъчно е той само да мине през стаята, където сте вие и вече има условия за предаване на вируса.

Болестта е опасна, защото смъртността е 1 на 1000, т.е. едно дете от 1000 заболели загива. Много по-често вирусът прави тежки неврологични усложнения, които може да се появят дори години по-късно, ако човек е преболедувал без да е ваксиниран. Вирусът на морбили се "загнездва" в организма. В момента на боледуването едно от най-честото усложнения при малките деца е енцефалит - възпаление на мозъка.