Казанлъшката болница въвежда пръстовите отпечатъци от 10 октомври

От 10 октомври МБАЛ „Д-р Христо Стамболски“ ЕООД – Казанлък, ще въведе пръстовата идентификация на пациентите в лечебното заведение. Болницата вече е закупила 2 апарата и в момента е в пробен режим за новия начин на регистрация на болните, съобщи д-р Кети Маналова, управител на общинската болница в Казанлък. Всъщност, новата система включва два момента – първоначална идентификация, т.нар. автентификация на здравноосигурения пациент с пръстов отпечатък, имена и ЕГН, която информация се включва в база данни, и регистрация на събитие – т.е. идентификация на пациента при постъпване в болничното заведение. „Вече имаме впечатление как работи системата. Автентификацията отнема малко повече време, но след като се направи първична идентификация, регистрацията при хоспитализация става бързо и лесно“, коментира д-р Маналова. При тази система е важно пръстите да са чисти и пациентът да е спокоен. Процесът е по-бавен при възрастните хора, сочат първоначалните наблюдения на пръстовата идентификация.


От 19 септември в РЗОК в България ще бъдат поставени устройства за първоначална идентификация и всеки желаещ може да направи своята автентификация, стана ясно днес по време на посещението на заместник-министъра на здравеопазването д-р Ваньо Шарков и подуправителя на НЗОК Иванка Кръстева в Стара Загора. Това означава, че всеки гражданин може да си направи предварително идентификация в РЗОК-Стара Загора, респективно - в офиса в Казанлък, като по този начин данните му се включват в регионалната база. При наличието на такава автентификация, при постъпване в болнично заведение регистрацията с пръстов отпечатък ще става бързо и лесно. На първо време базата ще бъде на регионално ниво, с идея да стане национална, а след година новата система да бъде въведена в доболничната помощ и в аптеките. Д-р Шарков каза, че от страна на министерството се провеждат срещи с ръководствата на болници и на РЗОК в цялата страна, за да се изпробва системата. Според него, няма проблеми с новия начин на регистрация на пациентите в лечебните заведения. Идентификацията траела около минута и половина, а регистрацията при хоспитализация – няколко секунди.


От началото на 2016 г. до края на месец август в МБАЛ „Д-р Христо Стамболски“ са преминали общо 6913 пациенти. 594 лева на ден е струвало лечението на всеки един от тях. Сред пациентите на казанлъшката общинска болница, обслужваща болни и от съседните общини, има 88 с прекъснати здравноосигурителни права, на които е проведено лечение. Средно 5 дни е бил престоят на болните в лечебното заведение, като най-голям процент са били хората със сърдечни и съдови заболявания.


Преди месец МБАЛ „Д-р Христо Стамболски“ бе посетена от изпълнителния директор на фондация "Помощ и mодкрепа" на Малтийския орден в Швейцария - Гуидо Щьокли, по повод дарение на благотворителната организация за лечебното заведение. Г-н Щьокли е останал силно впечатлен от постигнатото в болницата като материална база и грижа за пациентите. Това е причината фондацията да осигури второ дарение за болницата, съобщи още д-р Кети Маналова, която е била информирана за това лично от посланика на България в Швейцария Меглена Плугчиева.