През м. март внесохме всички необходими документи в ЮНЕСКО, с които кандидатстваме за вписване на Долината на тракийските царе в списъка със световни обекти под закрилата на ЮНЕСКО. Това обяви днес кметът на община Казанлък Галина Стоянова след церемонията по първата копка за реставрация, консервация и социализация на тракийските могили „Хелвеция” и „Грифони”. Кметът сподели още, че с отварянето на мярка „Културно наследство” по ОП „Региони в растеж” Общината ще кандидатства с проект за реконструкция на могилата „Оструша” с изграждане на велоалея до гр. Крън. Казанлък ще получи и част от финансовите средства, дарени на БАН от бизнесмена Петър Манджуков за изследвания в областта на тракологията, каза още Стоянова.



Заместник-кметът на община Казанлък Михаил Михайлов, представителят на Министерството на културата Петър Марков, представителите на фирмата изпълнител на строителните дейности „Пи Ес Пи” Асен Гьошев и на фирмата, която ще осъществява строителния надзор, ДЗЗД "Рубикон-ЕнАр1" - Маргарит Мавродиев направиха първата копка по проект „Консервация, реставрация и социализация на тракийски могили „Хелвеция“ и „Грифони“.

Проектът е на обща стойност 2 776 524,49 лв. с ДДС - 100 % безвъзмездна финансова помощ. Бенефициент е Община Казанлък, в партньорство с Исторически музей ,,Искра“ - Казанлък. Срокът за изпълнение е 30.04.2017 г. Финансира се от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 по Програма БГ 08 „Културно наследство и съвременни изкуства“, Мярка 1 „Реставриране, обновяване и опазване на културното наследство“. Проектът е дело на „Архитектура и наследство“ ООД – Пловдив, с водещи проектанти арх. Петкана Бакалова и арх. Петър Петров.

Според инж. Кънчо Христов, ръководител на проекта, той е най-големият в нашия регион по отношение опазване на културното наследство.

От откриването си преди 20 години досега в двете могили „Хелвеция“ и „Грифони“ не са били извършвани реставрационни действия и те са били подложени на разрушителното въздействие на външната среда. Ще се приложат инженерно-технически решения и за двете могили, които ще възстановят и запазят във времето древните съоръжения. Строителнитe дейности по проекта ще бъдат наблюдавани през цялото време от екип от археолози.

На церемонията днес присъстваха още Аделина Везенкова, представител на Финансовия механизъм на ЕИП, проф. Светлана Янакиева от Института по балканистика с център по тракология при БАН, археологът Диана Димитрова, кметове на населени места и др.


Групата общински съветници "Експерти за Казанлък" бе представена от Янко Запрянов, Владимир Чучумишев, Цветан Шиков и Красимира Харизанова.