„ Пред Профсъюзите в света стои задачата да минимализират кадровия дисбаланс и обезпечат справедлив преход за работниците на работни места, създадени в рамките на т.н „зелени инициативи“.
Това е заявил от официалната трибуна на проведения в беларуската столица Минск Международен форум „Профсъюзите и зелените работни места“, председателят на Федерацията на профсъюзите в Беларус Михаил Орда, своеобразен домакин на международната конференция .
Форумът е в подкрепа на инициатива на Международната организация на труда /МОТ/ и ООН за реализация на принципите за достоен труд, при преход към екологично чисти производства и устойчива икономика до 2030 година.
В работата на форума са участвали експерти, ръководители, профсъюзин лидери от 38 държави, сред тях: Япония, Китай, Южна Корея, Англия, Франция, Турция, Кипър, Палестина, Иран, Латвия, странте от бившата ОНД и други. България бе представена на форума от официална тричленна делегация, в чийто състав бе и лидерът на СК на КНСБ Атанас Бозов. В нея бе и лидерът на НСФ „Метал -Електро“ Асен Асенов.
По време на форума, в който са участвали със свои доклади, мнения и експертни становища и правителствени представители от Беларус, министри и учени са разглеждани проблеми, свързани с опазването на околната среда, безопасността на труда, въпроси на заетостта, свързани с откриването на нови и закриването на стари работни места, в процеса на прехода към екологично чисти производства, както и необходимостта от съответстващо образование и квалификация.
Като въпроси- предизвикателства на новото време, което идва и което неминуемо ще се отрази на пазара на труда, определи дискусиите на конференцията лидерът на СК на КНСБ в „Арсенал“ Атанас Бозов. По думите му, голямо внимание по време на конференцията е отделено и на необходимостта от съгласувани мерки, които да предприемат държавните органи, работодателите и синдикатите при решаването на тези проблеми и осигуряването на възможно най- плавен и без сериозни трусове на пазара на труда процес към „ зелени“ работни места. Това е сериозно предизвикателства пред синдикалнаат ни общност, каза още Бозов.
Като мотив за такива мерки и съгласувани действия по отношение на необходимостта от въвеждането на зелени работни места, на форума са изнесени данни, според които, ако сега действащите икономически модели в света се запазят, то производството в световен мащаб през 2030 година ще намалее с 2,4%, а през 2050 година с повече от 7%, в сравнение с днес. Това на фона на съвременните катастрофални неравенства, вследствие на несправедливите ресурсни икономически модели.
Чистият въздух, водата, безопасните условия на труд ще стават все по-невъзможени непостижим „лукс и разкош“ за все повече хора, е тезата, изразена от експерти на конференцията.

Профсъюзните лидери по свето съзнават тази опасност и тяхна първа задача в световен мащаб е да обезпечат справедлив преход за работещите на новите „зелени“ работни места и да минимизират неизбежния кадрови дисбаланс, който носи въвеждането им.
Като пример за такъв е посочената прогноза за заетостта в сектора на възобновяемите източнци. По данни на МОТ през 2015 година в световен мащаб заетите в този сектор са били около 8 млн. души. Само след 10 години обаче техният брой се очаква да е 2 пъти и половина повече, или над 20 млн. човека. В същото време други отрасли на икономиката ще намаляват драстично боря на затите в тях. Това води идо неизбежността за нови компетенции, образование и умения на работещите.

В същото време друга статистика на Международната организация на труда сочи, че в резултат на нарушени технака на безопасност, нарушения условия на труд, заболявания, вследствие на нездравословни и небезопасни условия на работа, аварии и други, годишно в света загиват около 2 милиона човека.

Международният профсъюзен форум в Минск е приел и специална Резолюция, в която инициативата за „зелени“ работни места се определя като „неотменим елемент и достижение на целите на устойчивото развитие“.


По време на форума делегатите са посетили и строящата се АЕЦ „Островец“ в Беларус, чийто първи енергоблок предстои да бъде пуснат в експлоатация догодина. Новосторящаат се АЕЦ е един от новите примери в световен мащаб за „зелени“ работни места.