Великият княз Николай Николаевич и Сервер паша „на живо” в Казанлък

Главнокомандващият Руската армия великият княз Николай Николаевич и министърът на външните работи на Османската империя Намик паша се срещат „на живо” в Казанлък. Събитията, разиграли се преди 140 години в къщата на прочутия розотърговец Димитър Папазов, оживяват, благодарение на възстановката, която казанлъчани ще видят за първи път на 8 януари. Срещата между двете високопоставени личности поставя началото на преговорите за примирие, довели до подписването на Сан-Стефанския мирен договор и Освобождението на България.

Историческите сведения говорят, че на 13 януари султан Абдул-Хамид телеграфира на император Александър Втори, че той вече е назначил Сервер паша, министър на външните работи, и Намик паша, висш чиновник на империята, за пълномощни представители при водене на преговорите и на 15 януари те тръгват за Казанлък. Междувременно още на 12 януари 1878 г. Главната квартира на руската армия е в Казанлък. При влизането си в града главнокомандващият Николай Николаевич благодари на войсковите части, удържали победа в сражението при Шипка-Шейново. Известно време двете страни водят преговори в къщата на прочутия розотърговец Димитър Папазов, но не се стига до разбирателство. На 26 януари Главната квартира пристига в Одрин. За да се достигне до примирие и малко по-късно - до подписването на Сан-Стефанския мирен договор.

Събитията отпреди 140 години, свързани с Освобождението на Казанлък и първите преговори за примирие между воюващите страни Русия и Турция, ще бъдат възпроизведени от близо 100 участници. Това са членове на Националното движение „Традиция” от клубове в Казанлък, Стара Загора, Нова Загора, Шумен, София, Велико Търново, артисти от общинския театър „Любомир Кабакчиев” в Казанлък и читалищни самодейци. Самата среща между Великия княз и Сервер паша ще бъде представена на балкона на Папазовата къща. Сградата е архитектурно-строителен и исторически паметник на културата с национално значение.

В ролята на главнокомандващия руската армия княз Николай Николаевич влиза Христо Драгозов от клуб „Традиция” в Шумен, а неговият адютант полковник Орлов е председателят на казанлъшкия клуб Николай Байнов. Сервер паша ще бъде представен от Пламен Петров от софийския клуб „Традиция”, а в ролята на висшия чиновник в Османската империя Намик паша влиза Димитър Георгиев от „Традиция” – Стара Загора. Директорът на казанлъшкия театър Димитър Кабаков изпълнява ролята на Нелидов – началник на дипломатическата канцелария в щаба на Великия княз, а актьорът от театъра Петър Петров ще бъде учител от казанлъшкото гражданство.

Сценарият на възстановяването на историческите събития е на директора на театър „Любомир Кабакчиев” в Казанлък Димитър Кабаков, на директора на общинска библиотека „Искра" Анна Кожухарова и на директора на исторически музей „Искра”д-р Момчил Маринов. Мотото на възстановката е „От война към мир: 140 години от Освобождението на Казанлък“.

Ето и цялата програма на честванията на 140 години от Освобождението на Казанлък от османско владичество:

8-и януари, 2018 г.

10.00 ч., площад „Севтополис“
• Тържествен ритуал по издигане на националния, европейския и общинския флаг
• Тържествен водосвет за благоденствието на Казанлък

10.30 ч., от площад Севтополис до Казанлъшки девически манастир "Въведение Богородично"
• Литийно шествие

11.00 ч., Казанлъшки девически манастир "Въведение Богородично"
• Панихида в памет на загиналите герои за Освобождението на Казанлък
• Поднасяне на цветя в знак на признателност към загиналите руски воини и български опълченци

16.00 ч., площада зад Папазовата къща (зад Универмага)
• „От война към мир: 140 години от Освобождението на Казанлък“ – възстановка на РК “23 Пехотен Шипченски полк“ към НД “Традиция“ и Общински театър „Любомир Кабакчиев“

17.00 ч., на бул. „Алексанър Батенберг“ до пл.“Севтополис“
• Тържествена заря-проверка

17.30 ч., пл.“Севтополис“
• НАРОДНО ВЕСЕЛИЕ

9-и януари, 2018 г.

18.00 ч., Художествена галерия – Казанлък
• Репродукции на картини от известни руски художници – организатори Национално движение Русофили