Петима Стефановци управляват община Казанлък в нейната 138-годишна история
Днес почитаме Свети Стефан. От времето на апостол Пвел насам всички наричат този светец първомъченик, защото е една от първите жертви за християнската вяра. Сведенията за него са ограничени. Предполага се, че е елинизиран евреин, който е сред първите седем дякони в ранната християнска общност в Йерусалим. Измежду тях Стефан се отличавал с голямата си вяра и духовна сила, поради което бил избран за първенствуващ и наречен архидякон. Свети Стефан е създател на първата християнска общност в Йерусалим. В нея влизали хора от всички среди, като богатите предоставяли имотите си за подпомагане на общината, Стефан посочвал дейност и призвание на нейните отделни членове.
В Йерусалим броят на вярващите все повече се увеличавал. Дори мнозина от еврейските свещеници се обърнали към Христа. Това силно обезпокоило членовете на Синедриона. Те встъпили в спор със св. Стефан, но не могли да противостоят на духовната му сила и мъдрост, с която били изпълнени неговите думи, още повече, че Стефан имал знамения и правел и чудеса.
Тъй като ръководената от него християнска общност набирала все по-голяма сила, юдеите му завидели, възбудили срещу него народа, стареите и книжниците, обявили го за измамник и го обвинили пред Синедриона. Светецът оборил всички обвинения срещу него, като остро изобличил неверието на юдеите, привеждайки им примери от цялата история на еврейския народ. Пламенната му реч предопределила и неговата съдба – той бил пребит с камъни, около 34-та година. Единствената, която се молела за него, била Св. Богородица.
През 415 г. мощите на първомъченик Стефан били открити чрез чудно видение, което имал един свещеник. Те били поставени в Сионския храм в Йерусалим.
Името на светеца е гръцко и означава венец.
Може да се каже, че първата реална християнска община, която била толкова убедително и справедливо изградена, е именно ръководената от архидякон Стефан християнска общиност в Йерусалим.
Венецът на властта в Казанлък са носили петима кметове с името Стефан. Първият от тях е Стефан Енев, който управлява от 28 февруари 1888 г. до 11 октомври 1890 г. По негово време се дават големи правомощия на Общинския съвет като колективен орган на общинската власт.
Само четири месеца управлява общината Стефан Колинкоев – от 2 юни до 10 октомври 1903 г. Бил е освободен от длъжност поради разпускане на общинския съвет от привърженици на стамболовитката партия.
Третият Стефан начело на Казанлъшката община, е Стефан Папазов и е на поста от 10 април 1922 г. до 9 март 1923 г. През първата година от мандата му е взето решение новопроектираните квартали в северната част на града да бъдат дадени за заселване на бежанци и малоимотни граждани.
Стефан Дервишев е четвъртият кмет на Казанлък, носещ името на светеца. Той ръководи общината от 4 ноември 1999 г. до 11 ноември 2003 г. По негово време е приета Програма за финансова стабилизация на Община Казанлък. Завършен е западният транспортен възел „Кремона”, пусната е в действие Градската пречиствателна станция за отпадни води край с. Овощник.
Стефан Дамянов е кмет два мандата на община Казанлък – от 11 ноември 2003 г. до 7 ноември 2011 г. Негова заслуга е цялостното обновяване на централната градска част – площад „Севтополис”, ул. „Искра”, ул. „Ген. Скобелев”, оформяне на т.нар. малко площадче като площад „Видин Даскалов”. Създаден е площад „Европа” до ж.п. гарата, както и паметник, по повод влизането на България в ЕС. Започва и се провежда газификацията на града, работи се по инфраструктурата, създават се обществени съвети по райони.
На днешния 27 декември имен ден празнуват всички, носещи имената Стефан и Стефка и техните производни Стефко, Стефанка, Стефания, Венцислав, Венцислава, Стамен, Стамена, Станчо, Станимира, Станислава, Станислав, Стою, Стоян, Стояна и др.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!