Химнът на академичната младеж Gaudeamus igitur прозвуча в „Арсенал“

Днес бе открита първата академична година в „Арсенал“ АД. Веднага след официалната церемония първите студенти по първата Студентска програма на най-голямото машиностроително предприятие у нас започнаха обучение.

За първи път в съвременната история на българското академично образование се прави напълно изнесено обучение в степен „бакалавър“ на територията на фирма. С тези думи се обърна към 52-ата арсеналски студенти инж. Владимир Чучумишев, ръководител „Техническо развитие“ в „Арсенал“ АД. „Ръководството на фирмата е решено да отделя средства и внимание за осъществяване на това обучение, затова трябва да използвате тази възможност, материалната база, инженерно-техническия и научен потенциал на предприятието“, допълни той. А директорът по техническите въпроси на „Арсенал“ инж. Христо Стрешков подчерта, че академичното обучение на територията на дружеството се осъществява, благодарение много доброто взаимодействие между „Арсенал“ АД и Технически университет –София, филиал Пловдив.Той също акцентира върху възможността студентите по тази програма да имат лекции и упражнения на територията на предприятието и едновременно с това да работят. Тя е единствена в момента в България и арсеналските студенти трябва да извлекат максимума от нея.

Инж. Николай Куцаров, отговорник по Студентската програма, точно и лаконично пожела: „На добър час! И колкото сте днес, толкова да завършите!“

За началото на новата учебна година от Пловдив дойдоха лично директорът на филиала на Техническия университет-София в Пловдив проф. д-р инж. Въльо Николов, деканът на Факултета по машиностроене и уредостроене доц. д-р инж. Пепо Йорданов, преподаватели от университета. Според проф. Въльо Николов, формата на академично образование, която се прилага в „Арсенал“, е революционна. Това изнесено обучение за работещи във фирмата им дава огромни предимства. „Ще се радвам да сте знаещи и търсещи, да получите всичко, което се отнася до образователната степен „бакалавър“, а след нея да станете магистри и докторанти. Безспорно, с това обучение вие ще още по-полезни на фирма „Арсенал“, каза още проф. Николов.

Благодарност към фирмата за предоставената база и специалистите, които ще водят лабораторните упражнения, и висока оценка на новата форма на обучение, което да бъде оценено и от самите студенти, изказа деканът на факултета доц. Йорданов. Той напомни, че те на практика са студенти към Техническия университе в София и трябва да са горди от този факт.

„Успех и на добър час“, пожелаха на първокурсниците и от ръководството на „Арсенал“, и от ръководството на университета. Към тях се присъедини и председателят на КНСБ във фирмата Атанас Бозов. От името на студентите благодари за предоставената възможност Ралица Еленкова, която работи в Завод 5, цех 134. Тя е на 24 години, завършила е средното си образование в СУ „Екзарх Антим I“.

Веднага след официалната част, която завърши със студентския химн Gaudeamus igitur, арсеналските студенти започнаха първите лекции. В часовете по математика влезе главен асистент д-р Албена Павлова, преподавател в ТУ-София, филиал Пловдив.

52 са студентите – работници и служители в най-голямото машиностроително предприятие в България. Те са редовни студенти държавна поръчка - степен „бакалавър” към Технически университет-София, филиал Пловдив, специалност „Машиностроене и уредостроене“. Специалността е с насоченост към оръжейното и боеприпасното производство и единствено се изучава в Пловдивския технически университет. Те ще следват 4 години, общо 8 семестъра.

За всички студенти по арсеналската студентска програма дружеството е поело изцяло таксата за първия семестър. През втория семестър, при успех 5.50 и нагоре отново обучението е безплатно за студентите. За тези, които имат успех между 4.50 и 5.50, „Арсенал” плаща 70% от таксата, а за останалите с успех до 4.50, но са си взели изпитите - 50%.

През първия семестър ареналските студенти ще изучават математика, физика, химия, материалознание, чужд език, 3D-моделиране. Ще имат и часове по физическо възпитание.

„Арсенал“АД ще се включи в академичното образование в Казанлък със свои студенти и в Техническия колеж към Технически университет-София. Колежът официално ще бъде открит през месец октомври. За първата учебна година 35 работници и служители на най-голямата машиностроителна фирма у нас ще започнат своето обучение в колежа. Работещите в „Арсенал“ колежани ще ползват същите условия както учещите по Студентската програма на дружеството.